جان کری: با حملات ائتلاف داعش مناطق تحت کنترلش را از دست می دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
جان کری: با حملات ائتلاف داعش مناطق تحت کنترلش را از دست می دهد

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پس از نشست گروه ۲۰ در ترکیه در پاریس حاضر شد و با رئیس جمهوری فرانسه دیدار کرد. آقای کری که بدنبال حملات مرگبار جمعه شب پاریس به نشانۀ همدردی و اعلام همبستگی به فرانسه سفر کرده بود گفت با فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری، راه های همکارهای مشترک دو کشور آمریکا و فرانسه در مقابله با داعش را بحث و گفتگو کرده است.

وی در کاخ الیزه گفت حملات ائتلاف علیه داعش باعث شده است تا این گروه مناطق تحت کنترلش را رفته رفته از دست بدهد.

جان کری گفت:«متقاعد شده ام که داعش در هفته های آتی فشار بیشتری از آنچه این گروه امروز احساس می کند احساس خواهد کرد، فشاری که این گروه امروز، دیروز و در هفته های گذشته حس کرده است. ما کنترل مناطق بیشتری را در دست گرفته ایم، وسعت مناطق داعش کمتر شده است، تعدادی از رهبرانشان را از سر راه برداشته ایم و اجتماعاتی را آزاد کرده ایم.»

جان کری همچون رئیس جمهوری فرانسه با تاکید بر لزوم مبارزه با داعش، مبارزه گسترده علیه این گروه را نشانه برخورد تمدنها ندانست.

آقای کری اعضای گروه داعش را «هیولاهای روانی» خواند که بویی از تمدن نبرده اند.

فرانسه بدنبال حملات مرگبار داعش در پاریس ۱۱۵ هزار پرسنل امنیتی را برای تامین امنیت در این کشور بسیج کرده است.

پلیس فرانسه دوشنبه شب نیز با هدف دستگیری مظنونان به همدستی در حملات پاریس و مقابله با افراط گرایی دست به ۱۲۸ یورش به امکان افراد مظنون زد.

فرانسه بدنبال حملات پاریس که ۱۲۹ کشته و بیش از ۳۰۰ زخمی برجای گذاشت به حملات هوایی خود علیه مواضع داعش در رقه سوریه افزوده است.

فرانسوا اولاند می گوید حملات تروریستی پاریس در سوریه طراحی، در بلژیک سازماندهی و در فرانسه به اجراء در آمده است.

داعش با به عهده گرفتن مسئولیت حملات پاریس تهدید به حملات مشابه علیه کشورهایی کرده است که مواضع این گروه را در عراق و سوریه بمباران می کنند.