مردم یونان سالگرد حرکت دانشجویی ۱۹۷۳ را گرامی داشتند

مردم یونان سالگرد حرکت دانشجویی ۱۹۷۳ را گرامی داشتند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مردم یونان هر ساله روز ۱۷ نوامبر در حرکتی نمادین به خیابانها می آیند و با سر دادن شعارهایی همچون «نان، آزادی و آموزش» نسبت به سیاستهای دولت وقت

آگهی

مردم یونان هر ساله روز ۱۷ نوامبر در حرکتی نمادین به خیابانها می آیند و با سر دادن شعارهایی همچون «نان، آزادی و آموزش» نسبت به سیاستهای دولت وقت اعتراض می کنند.

استاماتیس جیانیسیس، خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «گرامیداشت سالگرد اعتراض دانشجویان در سال ۱۹۷۳ در برابر سیاستهای رژیم نظامی وقت تبدیل به یک سنت شده است. آشکار است که تظاهرکنندگان برای حزب سیپراس که در ده ماه گذشته کشور را اداره کرده استثنائی قائل نمی شوند.»

حدود چهل سال پیش، دانشجویان مدرسه پلی تکنیک آتن به خیابانها ریختند و با الهام گرفتن از حرکت دانشجویان فرانسوی موسوم به مه ۱۹۶۸ خواهان تغییرات بنیادی در نهادهای مختلف اجتماعی شدند. گرچه که اعتراض دانشجویان در نوامبر ۱۹۷۳ در هم شکست ولی این حرکت آغاز گر برچیده شدن حکومت نظامیان در یونان بود.

یکی از تظاهر کنندگان می گوید: «آن زمان دختر جوانی بودم. گرچه از آن روزگار سالهای زیادی گذشته، با این همه احساس می کنم نگاه کسانی که برای آزادی مبارزه کردند در میان ماست.»

حضور الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان، در میان تظاهرکنندگان امروز با اعتراض برخی دانشجویان همراه بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحصیل در کدام دانشگاه آمریکایی آینده شغلی شما را تضمین می‌کند؟

روایت معترضی که در بحبوحه جنبش «زن، زندگی، آزادی» ربوده شد؛ در اسارت بر دانشجوی بلوچ چه گذشت؟

ده‌ها زخمی در درگیری میان موافقان و مخالفان حکومت اریتره‌ در پایتخت اسرائیل؛ نتانیاهو: اخراجشان کنید