حملات ۱۳ نوامبر زندگی مسلمانان پاریس را سخت تر کرده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Mohsen Salehi
حملات ۱۳ نوامبر زندگی مسلمانان پاریس را سخت تر کرده است

حملات تروریستی ماه ژانویه به دفتر مجله شارلی ابدو و فروشگاه یهودیان زندگی روزمره مسلمانان فرانسه را سخت تر کرد؛ حال جمعه سیاه پاریس هم روی داد تا بیش از پیش مسلمانانی که هیچ قرابتی با تفکر داعشی ندارند نسبت به آینده خود بیمناک باشند.

رشید شوقی یکی از این افراد است. او بیان کرد: «یافتن شغل برای افرادی مثل من سخت تر خواهد شد. از تمام مسلمانان و اتباع شمال آفریقا می خواهم که متحد شوند و این اقدام تروریستی را محکوم کنند.»

محله «باربس» در شمال پاریس قرار دارد و بیشتر ساکنان آن مسلمان هستند. از شامگاه جمعه تاکنون کنترل در این محله افزایش یافته است.

مصطفی زیلفی، شهروند دیگری درباره کنترل های پلیس چنین گفت: «از سال ۲۰۰۰ میلادی در فرانسه هستم و در این مدت هیچگاه کنترل نشده بودم؛ ولی روز گذشته در محله سن میشل بازرسی شدم و از من خواستند جیب هایم را خالی کنم. احساس حقارت کردم، چرا که ۱۵ سال است که در این کشور زندگی می کنم و بخشی از وجود من فرانسوی است.»

وحید بارک، هم اظهار داشت: «اقدام آنها (تروریست ها) شرم آور است و موجب خدشه دار شدن اسلام می شود. عمل آنها مخالف اسلام است.»

والری گوریا، گزارشگر یورونیوز از مقابل مسجد بزرگ پاریس درباره اوضاع کنونی جامعه مسلمانان گفت: «نمازگزاران اندکی برای اقامه نماز ظهر به اینجا آمدند. اکثر آنها هم تمایلی به اظهار نظر ندارند. کسانی هم که با ما صحبت کردند نگران و خشمگین بودند. گرچه آنها اقدام عاملان عملیات را قاطعانه محکوم نکردند؛ ولی خواستار فعالتر شدن جامعه مسلمانان برای مقابله با تروریست هایی شدند که دم از اسلام می زنند.»