Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حملات مرگبار جمعه شب پاریس (۱۳ نوامبر ۲۰۱۵) به ترتیب زمانی

حملات مرگبار جمعه شب پاریس (۱۳ نوامبر ۲۰۱۵) به ترتیب زمانی
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پاریس، جمعه شب در ۱۳ نوامبر هدف چند حمله مرگبار قرار گرفت. در تیراندازی ها و انفجارهای بمبگذران انتحاری حداقل ۱۲۹ نفر کشته و بیش از۳۰۰ نفر زخمی شدند

آگهی

پاریس، جمعه شب در ۱۳ نوامبر هدف چند حمله مرگبار قرار گرفت. در تیراندازی ها و انفجارهای بمبگذران انتحاری حداقل ۱۲۹ نفر کشته و بیش از۳۰۰ نفر زخمی شدند که حال شماری از آنان وخیم گزارش می شود. این حملات در ساعت ۲۱:۲۰ بوقت پاریس آغاز شد.

ساعت ۲۱:۲۰
یک بمبگذار انتحاری بمب همراه خود را در ورودی استادیوم «استاد دو فرانس» در پاریس جایی که دو تیم ملی فرانسه و آلمان دیداری دوستانه برگزار می کردند، منفجر کرد. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در استادیوم حضور داشت و این مسابقه را تماشا می کرد. در این حمله انتحاری، بمبگذار و عابری کشته شد.

ساعت ۲۱:۲۵
دو مرد مسلح در خیابان «بیشا» در شهر پاریس از خودرو خارج شدند و به سوی افرادی که در تراس کافه-بار «کریون» نشسته بودند و نیز به سوی آنهایی که در داخل رستوران کامبوجی «لو پوتیت کامبوج» مشغول صرف غذا بودند تیراندازی کردند. در این دو حمله ۱۵ نفر کشته و ۱۰ نفر دیگر به شدت زخمی شدند.

ساعت ۲۱:۳۰
دومین بمبگذار انتحاری خود را در نزدیکی استادیوم «استاد دو فرانس» منفجر کرد که فقط به کشته شدن خود وی منجر شد. پس از این انفجار بود که فرانسوا اولاند توسط محافظانش از استادیوم خارج گردید. ساعت ۲۱:۵۳ بمبگذار انتحاری دیگری بمب همراهش را در یکی دیگر از ورودی های استادیوم «استاد دو فرانس» منفجر کرد. در این حادثه فقط خود مهاجم کشته شد و به شخص دیگری آسیبی نرسید.

ساعت ۲۱:۳۲
دو مهاجم مسلح در نبش دو خیابان «فونتن دو روا» و «فوبورگ دو تمپل» به روی افراد حاضر در کافه-بار «لا بون بییِر» و پیتزایی «لا کاسا نوسترا پیزاریا» آتش گشودند. در این حمله ۵ نفر کشته و ۸ نفر به شدت زخمی شدند.

ساعت ۲۱:۳۵

مردان مسلح ۱۹ نفر را در برابر رستوان «لا بِل اکیپ» در خیابان «شارون» کشتند.

ساعت ۲۱:۴۰

یک بمبگذار انتحاری خود را در بلوار «ولتر» پاریس منفجر کرد. در این حمله انتحاری فقط یکی از رهگذران به شدت زخمی شد.

ساعت ۲۱:۴۰ تا بیست دقیقه پس از نیمه شب

فولوکس واگن پلو سیاه رنگی به تالار کنسرت باتاکلان می رسد، تالاری با گنجایش یک هزار و ۵۰۰ نفر که پذیرای گروه موسیقی «ایگل آو دِس متال» از کالیفرنیا بود. چند مرد کلاشنیکف بدست از این خود رو خارج می شوند و در طبقه همکف تالار باتاکلان حاضران را به رگبار گلوله می بندند. در این حمله که دو و نیم ساعت به طول کشید حداقل ۸۹ نفر جان باختند و نزدیک به ۳۰۰ نفر زخمی شدند. پلیس در دقیقه ۲۰ بامداد شنبه به تالار باتاکلان رسید. یکی از مهاجمان به ضرب گلوله پلیس از پا در می آید و دو نفر دیگر با انفجار کمربندهای انفجاری خود کشته شدند.

Les dernières notes, avant les coups de feu, la panique et l'horreur… eodmofficial #parislanuit #concert #horeur lebataclan #lebataclan #attentat #peaceforparis /// 16-11-2015 : Hello, I want to thank each one of you for your expressions of support. I was lucky to get out unscathed. All my thoughts goes to the victims and their families. Peace.

Une vidéo publiée par @seb_snow le 13 Nov. 2015 à 13h50 PST

مهاجمان و مظنونان حملات مرگبار پاریس چه کسانی هستند؟

«عبدالحميد اباعود»؛ ۲۸ ساله، مراکشی تبار و تبعه بلژیک. از عبدالحمید اباعود به عنوان سازمان دهنده حملات ۱۳ نوامبر پاریس نام برده می شود. وی در روز ۱۸ نوامبر در یورش پلیس فرانسه به آپارتمانی در منطقه سن دُنی واقع در حومه پاریس کشته شد.

«صلاح عبدالسلام»؛ ۲۶ ساله با تابعیت فرانسه اما ساکن بلژیک. یکی از برادران «عبدالسلام» که تا لحظه تنظیم این متن (عصر ۱۷ نوامبر ۲۰۱۵ میلادی) تحت تعقیب و همچنان فراری است. وی خودرویی را کرایه کرده بوده که در حملات پاریس مورد استفاده مهاجمان قرار گرفته است.

آگهی

La police fédérale belge a également lancé un avis de recherche sur #Salah. #Parispic.twitter.com/GMWZWcqLjZ

— Breaking3zero (@Breaking3zero) November 16, 2015

«محمد عبدالسلام»؛ یکی از برادران عبدالسلام آخرین خبرهای انتشار یافته حاکی از آزادی وی «بدون وارد شدن اتهام» است.

«ابراهیم عبدالسلام»؛ ۳۱ ساله با تابعیت فرانسه اما ساکن بلژیک. از وی به عنوان یکی از مهاجمان نام برده می شود که در نزدیکی تالار باتاکلان کشته شده است. ابراهیم خودرویی را اجاره کرده بوده است، خودرویی که با چندین قبضه کلاشنیکف در حومه پاریس کشف شد.

«عمر اسماعیل مصطفایی»؛ ۲۹ ساله با ملیت فرانسه، از حوالی پاریس، در تالار باتاکلان کشته شد. الجزایری تبار است. مقامات ترکیه می گویند دو بار در دسامبر ۲۰۱۴ و ژوئن ۲۰۱۵ میلادی در خصوص وی به مقامات فرانسه اطلاع رسانی کرده و هشدار داده بوده اند.

«بلال هادفی»؛ ۲۰ ساله، با تابعیت فرانسه اما ساکن بلژیک. یکی از بمبگذاران انتحاری که در برابر استادیوم پاریس کشته شد.

آگهی

«احمد المحمد»؛ ۲۵ ساله، از ادلب سوریه که ظاهراً یکی دیگر از بمبگذاران انتحاری کشته شده در ورودی استادیوم پاریس است. تائید هویت، اصالت گذرنامه و یا تطابق مشخصات آن با هویت یکی از مهاجمان، کماکان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

«سامی عمیمور»؛ ۲۸ ساله از حوالی پاریس با ملیت فرانسه، یکی از مهاجمان انتحاری است که در تالار باتاکلان کشته شد. وی از سال ۲۰۱۲ میلادی و بدنبال تلاش برای عزیمت به یمن تحت نظر پلیس بوده است. صدور حکم بین المللی بازداشت وی در سال ۲۰۱۳ میلادی سالی که وی به سوریه سفر کرده، صادر شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات مرگبار جمعه شب پاریس (۱۳ نوامبر ۲۰۱۵) به ترتیب زمانی

حملات تروریستی پاریس: صحنه های جنگی در کف خیابان

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند