تصمیم شورای امنیت در سایه بیم از تکرار 'نسل کشی' رواندا در بروندی

تصمیم شورای امنیت در سایه بیم از تکرار 'نسل کشی' رواندا در بروندی
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز جمعه به دلیل بیم از خشونت های فرقه ای در کشور بروندی از دبیر کل این سازمان خواست تا در ۱۵ روز آتی نسبت به چگونگی

آگهی

شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز جمعه به دلیل بیم از خشونت های فرقه ای در کشور بروندی از دبیر کل این سازمان خواست تا در ۱۵ روز آتی نسبت به چگونگی حضور این سازمان در بروندی تصمیم بگیرد.

بروندی از زمانی که «پیئر انکورونزیزا» رئیس جمهوری این کشور برای سومین دوره ریاست جمهوری خیز برداشت و پیروز این انتخاب جنجالی شد، پر تنش است.

پیئر انکورونزیزا با این استدلال برای سومین بار خود را واجد شرایط در انتخابات ریاست جمهوری خواند که برخلاف دور دوم ریاست جمهوری در دور اول توسط پارلمان انتخاب شده و بنابراین حق دارد برای سومین بار در انتخابات شرکت کند.

متیو رایکرافت، فرستاده بریتانیا در سازمان ملل متحد در خصوص احتمال وقوع یک نسل کشی در بروندی هشدار داد.

آقای رایکرافت گفت:« صحبت در بدترین سناریوی ممکن بر سر نسل کشی احتمالی است و ما باید به هر روش ممکنی که می توانیم از این اتفاق جلوگیری کنیم. دبیر کل و سازمان ملل متحد امکانات و ابزار لازم از جمله تحریم، سیاست و نیروهای صلحبان را در اختیار دارند.»

جمهوری بروندی از فقیرترین کشورهای دنیا، واقع در همسایگی رواندا، جمهوری دموکراتیک کنگو و تانزانیا در مرکز آفریقا، از زمان استقلال در سال ۱۹۶۲ میلادی شاهد تنش بین قوم در اقلیت توتسی و قوم در اکثریت هوتو بوده و از تبعات جنگ داخلی ۱۲ سالۀ رها نشده است.

وضعیت امروز بروندی کم و بیش مشابه وضعیت ۲۱ سال پیش همسایه خود رواندا پیش از نسل کشی است. تنش دو قوم توتسی و هوتو در رواندا در سال ۱۹۹۴ میلادی به قتل عامی خونین و کشتار ۸۰۰ هزار نفر منجر شد.

از زمان آغاز تنش در بروندی ۲۴۰ نفر کشته شده اند و هزاران نفر به کشورهای همسایه گریخته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«چاره مهار جریان راست ‌افراطی در اروپا جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی است»

اتحادیه اروپا برای حفاظت از روزنامه‌نگاران در برابر پرونده‌سازی‌های قضایی پرهزینه قانون تصویب می‌کند

یک نظرسنجی: اکثر بریتانیایی‌ها اکنون موافق پیوستن مجدد به بازار واحد اتحادیه اروپا هستند