انتخابات فیفا؛ پنج نامزد و وضعیت نامعلوم میشل پلاتینی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات فیفا؛ پنج نامزد و وضعیت نامعلوم میشل پلاتینی

پنج نفر از فیلتر کمیسیون انتخاباتی فیفا گذشته اند تا برای جانشینی سپ بلاتر با یکدیگر مبارزه کنند. انتخاب رییس فیفا در ماه فوریه برگزار می شود. کمیسیون انتخاباتی فیفا همچنان تصمیمی درباره حق شرکت میشل پلاتینی نایب رئیس فیفا و رییس یوفا نگرفته است. دلیل آنهم محرومیت سه ماهه وی از هرگونه فعالیت فوتبالی عنوان شده است.

در میان نامزدها، چهره هایی همچون شاهزاده علی بن حسین از خانواده سلطنتی اردن که از سال ۲۰۱۱ ریاست فیفا برای بخش آسیا را بر عهده دارد، دیده می شوند.

سلمان بن ابراهیم آل خلیفه، عضو خانواده سلطنتی بحرین و رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا، جانی اینفانتینو، دبیر کل اتحادیه فوتبال اروپا موسوم به یوفا که اعلام کرده است در صورت تایید صلاحیت میشل پلاتینی و اعلام نامزدی او حتما از نامزدی کناره گیری خواهد کرد. موسیما گابریل، سیاستمدار و تاجر از آفریقای جنوبی و ژروم شامپاین، دیپلمات سابق فرانسوی از دیگر نامزدهای احراز این پست هستند.

میشل پلاتینی نیز در صورت لغو تعلیق در سمتش بعنوان رییس یوفا تا قبل از ماه فوریه، خواهد توانست نامزد ریاست فیفا شود. تنها کاندیدایی که نتوانست از فیلتر کمیسیون انتخاباتی فیفا بگذرد موسی بیلیتی اهل لیبریا بود. وی ریاست فدراسیون لیبریا را داراست.