Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چپ، راست، مستقل؟ دولت آینده پرتغال چه ماهیتی خواهد داشت؟

چپ، راست، مستقل؟ دولت آینده پرتغال چه ماهیتی خواهد داشت؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کشور پرتغال روز سه شنبه خود را بدون دولت یافت. آن هم تنها ۱۱ روز پس از آنکه دولت محافظه کار به نخست وزیری «پدرو پاسوش کوئیلو» بر سر کار آمد. این

آگهی

کشور پرتغال روز سه شنبه خود را بدون دولت یافت. آن هم تنها ۱۱ روز پس از آنکه دولت محافظه کار به نخست وزیری «پدرو پاسوش کوئیلو» بر سر کار آمد. این کوتاه ترین دولت در تاریخ دموکراسی پرتغال بود.

نمایندگان سوسیالیست، کمونیست، سبزها و مارکسیستها در این روز، در اتحادی بی سابقه طی ۴۰ سال اخیر، برای سقوط دولت با یکدیگر هماهنگ شده و دولت نوپا و محافظه کار این کشور را مجبور به استعفا کردند.

ائتلاف محافظه کاران در انتخابات، با پیروزی ضعیفی به قدرت رسیده بود با وجود این٬ رئیس جمهوری پرتغال به سنت همیشگی وظیفه تشکیل کابینه را به عهده پدرو پاسوش کوئیلو گذاشته بود. او تاکید کرده بود که تا زمان انتصاب نخست وزیر، هیچ راه حل دارای ثبات، انسجام یا معتبری از سوی هیچ نیروی سیاسی دیگری ارائه نشده بود.

در این هفته همچنین پارلمان پرتغال، طرح تشکیل یک دولت چپ گرا را به تصویب رساند. به این ترتیب اکنون توپ در زمین رئیس جمهوری محافظه کار این کشور «آنیبال کاواکو سیلوا» است تا درباره ماهیت دولت آینده تصمیم بگیرد.

آنتونیو کوشتا، رهبر ائتلاف چپها در پارلمان که احتمال می دهد نخست وزیر بعدی باشد، می گوید: «برای اولین بار می توان دولتی بر اساس توافق نمایندگان احزاب سوسیالیت، بلوک چپ، کمونیست و سبزها شکل داد. چیزی که کاملا جدید است و دموکراسی و کثرت گرایی را تقویت می کند.»

اما هیچ چیز قطعی نیست. زیرا رئیس جمهوری می تواند از پدرو پاسوش کوئیلو بخواهد در مقام نخست وزیری باقی بماند و تا انتخابات بعدی یعنی تا ماه ژوئن آینده اجرای امور را در دست بگیرد، یا اینکه تحت عنوان «ابتکار عمل رئیس جمهوری»، یک دولت مستقل تشکیل دهد. راه سوم نیز این است که سکوتش را بشکند و از آنتونیو کوشتا، رهبر ائتلاف چپها در پارلمان بخواهد تا دولت جدیدی را تشکیل دهد، کاری که احتمالا خطراتی را برای رئیس جمهوری به همراه دارد.

آنتونیو پینتو، استاد علوم سیاسی دانشگاه لیسبون می گوید: «اگر رئیس جمهوری دولتی را به رهبری سوسیالیستها که توسط دیگر احزاب چپ حمایت می شود بر سر کار بیاورد، احزاب راست میانه قطعا رفتاری بسیار رادیکال نسبت به حزب سوسیالیست خواهند داشت.»

به گفته تحلیلگران، طی ماههای پیش رو شاهد یک چند قطبی سیاسی در پرتغال خواهیم بود. چیزی که از روز سه شنبه آغاز شده است؛ در این روز حامیان دولت پدرو پاسوش کوئیلو در اعتراض به رای منفی پارلمان به خیابانها آمدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دموکراسی پرتغال با «انقلاب میخک» ۵۰ ساله شد؛ ده‌ها هزار نفر به خیابان‌های لیسبون سرازیر شدند

پرتغال با احضار سفیر ایران از تهران خواست کشتی توقیف‌شده را آزاد کند

پیروزی محافظه‌کاران در انتخابات پارلمانی پرتغال همزمان با موفقیت چشمگیر راست‌گرایان افراطی