Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

سرانجام الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا در پی گزارش انتقادآمیز از این کشور

سرانجام الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا در پی گزارش انتقادآمیز از این کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

انتشار گزارش سالیانه اتحادیه اروپا درباره ترکیه با سالروز درگذشت کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه مدرن همزمان شده است. آتاتورک در سال ۱۹۲۳ میلادی موجی

آگهی

انتشار گزارش سالیانه اتحادیه اروپا درباره ترکیه با سالروز درگذشت کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه مدرن همزمان شده است. آتاتورک در سال ۱۹۲۳ میلادی موجی از اصلاحات را در کشورش آغاز کرد تا تصویری نوین از یک ترکیه دموکرات و اروپایی را به نمایش بگذارد اما ۷۷ سال پس از آن، ترکیه هنوز در الحاق به اتحادیه اروپا ناموفق مانده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور سال گذشته گفت: «ترکیه در حال حاضر کشوری قدرتمند است. اگر شما هنوز هم ترکیه را مانند کشوری می بینید که پشت در ایستاده و در می زند، بدانید که ترکیه کشوری نیست که برای ورود به اتحادیه اروپا التماس کند. ترکیه قادر است به تنهایی و با عزم و اراده به پیش برود. اگر اتحادیه اروپا بپذیرد، ترکیه به این اتحادیه ملحق خواهد شد در غیراینصورت، این کشور راه خود را ترسیم می کند.»

حال، یکسال بعد از بیان این سخنان و با انتشار گزارش اخیر اتحادیه اروپا، این احتمال وجود دارد که ترکیه به صرافت ترسیم راه خود بیفتد.

راه طولانی برای الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا، در سپتامبر سال ۱۹۶۳ میلادی و با توافقنامه آنکارا، توافق نامه ای میان ترکیه و جامعه اقتصادی اروپا آغاز شد. سپس ترکیه در سال ۱۹۸۷ میلادی رسما درخواست الحاق به اتحادیه اروپا را تسلیم کرد اما تا سال ۱۹۹۹ میلادی هنوز به عنوان کشور نامزد شناخته نمی شد. در اکتبر سال ۲۰۰۵ میلادی سرانجام با چراغ سبز کمیسیون، پارلمان و اعضای اتحادیه اروپا مذاکرات الحاق آغاز شد.

اما پس از آن نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روند مذاکرات را متوقف کردند. آنها ترجیح می دادند به جای الحاق ترکیه به این اتحادیه، به یک «مشارکت ترجیحی» با این کشور قناعت کنند، چیزی که آنکارا با آن مخالفت کرد.

بحران مهاجران در سال اخیر، بازی را تا حدودی به نفع ترکیه تغییر داد. در چنین شرایطی اروپا به همکاری ترکیه نیاز داشت و درنهایت آنگلا مرکل در سفر ماه اکتبر به ترکیه قول داد بار دیگر پرونده الحاق را به جریان بیندازد.

با این وجود خانم مرکل عمیقا مایل به این الحاق نبود امری که درنهایت منجر شد تمایل کلی در اروپا نسبت به این الحاق نیز همچنان در سطح پایینی باقی بماند.

دولت ترکیه به شدت به گزارش سالانه اتحادیه اروپا واکنش نشان داده است و انتقادات مطرح شده را «ناعادلانه و نامتناسب« و «غیر قابل قبول» خوانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش سالیانه اتحادیه اروپا در مورد ترکیه

گزارش جدید اتحادیه اروپا درباره «آینده عضویت ترکیه»؛ متاثر از طرفداری اردوغان از حماس؟

اردوغان: مذاکرات ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا در حال احتضار است