میانمار؛ شکست حزب حاکم و پیروزی تاریخی حزب آنگ سان سوچی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
میانمار؛ شکست حزب حاکم و پیروزی تاریخی حزب آنگ سان سوچی

با اعلام پذیرش شکست انتخاباتی از سوی نظامیان حاکم میانمار، پیروزی تاریخی برای آنگ سان سوچی رهبر حزب «لیگ ملی برای دموکراسی» که ۱۵ سال را در حبس خانگی بسر برده، رقم خورده است.

خانم سوچی صبح روز دوشنبه در پیش بینی یی از پیروزی قاطع حزب خود در انتخابات روز یک شنبه خبر داد. سخنگوی حزب «لیگ ملی برای دموکراسی» نیز گفته است که این حزب ۸۰ درصد آرای مناطق مرکزی کشور را کسب کرده است. انتظار می رود کمیسیون انتخابات تا ساعاتی دیگر نتایج رسمی را اعلام کند.

انتخابات روز یک شنبه، نخستین انتخابات رقابتی در میانمار در ۲۵ سال گذشته بشمار می رود. آنگ سان سوچی رهبر اپوزیسیون میانمار و برنده جایزه صلح نوبل که ۱۵ سال در حبس خانگی به سر برده است اکنون در صورتی می تواند با نظامیانی که بطور غیر انتخابی یک چهارم پارلمان را در اختیار دارند مواجه شود که حزبش بتواند اکثریت مطلق آرا را کسب کند. حزب خانم سوچی برای کسب اکثریت مطلق آرا، نیازمند ۳۳۰ کرسی یا ۶۷ درصد آرا در دو مجلس میانمار را دارد.

در صورت کسب اکثریت مطلق آرا توسط حزب خانم سوچی، او طبق قانون و به دلیل داشتن فرزندانی با تابعیت خارجی نمی تواند در مقام ریاست جمهوری قرار گیرد.