نشست تاریخی عالی ترین مقامات چین و تایوان

نشست تاریخی عالی ترین مقامات چین و تایوان
نگارش از امید لهبی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نشست تاریخی رییسان جمهوری خلق چین و تایوان روز شنبه در سنگاپور آغاز شد. این برای نخستین بار در شصت و شش سال گذشته است که دیداری در این سطح میان دو طرف

آگهی

نشست تاریخی رییسان جمهوری خلق چین و تایوان روز شنبه در سنگاپور آغاز شد.

این برای نخستین بار در شصت و شش سال گذشته است که دیداری در این سطح میان دو طرف انجام می شود. رییس جمهوری تایوان در این دیدار با اشاره به مشترکات تاریخی و فرهنگی خواستار احترام متقابل شد. رییس جمهوری خلق چین نیز تاکید کرد که دو طرف از یک “خانواده هستیم”.

در پی جنگ داخلی سال ۱۹۴۹، تایوان از سرزمین اصلی چین جدا شد و از آن پس دو طرف روابط بسیار سرد و پرتنشی را تجربه کردند. به ویژه آنکه این جدایی موجب دوری اعضای صدها خانواده شد. به همین دلیل نزدیکی چین و تایوان نه تنها به لحاظ سیاسی اهمیت دارد بلکه خانواده های زیادی با علاقه این اتفاق تاریخی را دنبال می کنند. در مقابل اما گروهی این دیدار را مقدمه نفوذ چین در تایوان می دانند و در اعتراض به آن در سنگاپور دست به تظاهرات زدند.

یکی از منتقدان می گوید: «منتظریم که رییس جمهور پاسخمان را بدهد. حدود نیمه شب به تایوان باز خواهیم گشت بنابراین تا آن موقع اینجا خواهیم ماند. اگر لازم باشد تظاهرات بزرگتری هم ترتیب می دهیم، چون این موضوع بسیار مهمی برای مردم تایوان است. نمی توانیم اجازه دهیم حاکمیت مان مورد سوء استفاده قرار گیرد.»

همزمان شمار دیگری از مخالفان که تعدادشان از دویست نفر تجاوز نمی کرد در اعتراض به این دیدار در مقابل پارلمان تایوان تظاهرات کردند.

به دلیل ادعای ارضی چین، تایوان همچنان عضو سازمان ملل متحد نیست و تا کنون تنها بیست و دو کشور عمدتا آفریقایی و آمریکای مرکزی و لاتین آنرا به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیش‌بینی دو مقام آمریکایی؛ جنگ ایالات متحده و چین چه زمانی آغاز می‌شود؟

پکن: لغو ویزا برای اتباع چند کشور اروپایی موجب رونق گردشگری چین شد

سرزمین پریان؛ یخ‌بندان زمستانی در شهر «جی‌لین» چین