نشست جهانی نوآوری برای آموزش؛ بحران پناهندگان و اهداف توسعه پایدار سازمان ملل

نشست جهانی نوآوری برای آموزش؛ بحران پناهندگان و اهداف توسعه پایدار سازمان ملل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یکی از موضوعات مهم که امسال در هفتمین دوره نشست جهانی نوآوری برای آموزش درباره آن بحث شد، اهداف توسعه پایدار سازمان ملل و نقش آموزش برای دستیابی به

آگهی

یکی از موضوعات مهم که امسال در هفتمین دوره نشست جهانی نوآوری برای آموزش درباره آن بحث شد، اهداف توسعه پایدار سازمان ملل و نقش آموزش برای دستیابی به این اهداف بود.

شیخه موزا بنت ناصر رئیس بنیاد آموزش و علوم و توسعه در قطر و رییس کارزار موسوم به «آموزش بالاتر از هر چیز» در این باره گفت: «دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا مثل یک رویا می ماند. در این کشورها با کابوس بازگشت به عقب روبرو هستیم، مدارس تبدیل به قبرستان شده اند و شاگردان و آموزگاران تبدیل به پناهجوها.»

حدود ۶۲ میلیون دختر در سراسر جهان به مدرسه نمی روند. میشل اوباما، بانوی اول ایالات متحده آمریکا که مهان ویژه نشست امسال بود خواستار پایان دادن به قوانینی شد که مانع از تحصیل دختران می شود. خانم اوباما گفت که مشکل تحصیل دختران تنها به دلیل نبود منابع نیست، بلکه به باورها و نگرشهای منسوخ و عقب مانده نیز مربوط می شود. وی افزود: «امروز می خواهم به تمام مردانی که در اینجا حضور دارند چیزی بگویم: ما به شما احتیاج داریم، شما هم در مقام پدر و همسر باید تلاش کنید.»

بیش از ۱۵۰۰ کارشناس آموزش در نشسست بنیاد وایز درباره موضوعاتی نظیر سرمایه گذاری در آموزش، شکستن چرخه فقر و راههای رسیدن به رشد اقتصادی فراگیر و پایدار با یکدیگر بحث و تبادل نظر انجام دادند. ارتباط میان کیفیت و برابری در آموزش یکی از مسائل مطرح شده در این بحثها بود.

مارچیو باربوسا، مدیر عامل کارزار «آموزش بالاتر از همه چیز» گفت: «هنوز درباره مفهوم کیفیت [در آموزش] اتفاق نظر وجود ندارد. مثلا اگر به مدرسه ای در ایالات متحده آمریکا بروید، تعریف “کیفیت آموزش “ این است که هر کدام از دانش آموز یک کامپیوتر داشته باشد. در جوامع روستایی و عقب افتاده که کودکان به مدرسه نمی روند، کیفیت در آموزش یعنی دانش آموز “مداد” داشته باشد. ارائه امکانات یکسان به همه، کاری است که نیاز به زمان دارد.»

جولیا گیلارد، رییس «سازمان جهانی مشارکت برای آموزش» هم گفت: «اگر بخواهیم فرزندان ما خلاق و نوآور باشند و از مهارتهای کافی برای اینکه خودشان را شهروند جهان بدانند برخوردار باشند که البته این به نظرم خواست همه ماست، همچنان باید روی سواد و آموزش حساب تمرکز کنیم. زیرا تا زمانیکه کودکان ما چیزهای اولیه را نداشته باشند نمی توانیم به اهداف بالاتر دست یابیم.»

تشویق و ترویج نوآوری در آموزش هم از موضوعات اصلی نشست امسال بود. در همین راستا کارگاهی آموزشی با حضور دانش آموزان و معلمهایی از مدارس مختلف قطر برگزار شد. هدف، تحریک خلاقیت، یادگیری و همکاری با الهام از رویکردهای فعلی بود.

یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در نشست جهانی نوآوری برای آموزش تاثیر بحران پناهندگان بر روی آموزش بود. توماس گاس، معاون دبیر کل هماهنگی سیاستهای میان سازمانی بخش اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در این باره گفت: «باید با انجام فعالیتهای بشردوستانه، اولویت بیشتری برای تامین منابع مالی آموزشی قائل شویم. اما این کافی نیست. باید به سراغ دلایل ریشه ای این معضل هم برویم و به حل بحران پناهندگان کمک کنیم.»

دکتر سکینه یعقوبی، زن افغان برنده جایزه ۵۰۰ هزار دلاری بنیاد وایز و بنیانگذار موسسه آموزشی افغان که گامهای موثر ومهمی برای ارتقای وضعیت آموزش بویژه زنان و دختران در کشورش برداشته است یکی از چهره های الهام بخش برای بهبود آموزش در مناطق جنگزده است.

نشست جهانی سه روزه نوآوری برای آموزش روز جمعه ششم نوامبر در دوحه به کار خود پایان داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نورا نراقی به یورونیوز: استقبال دختران ایرانی از موتورسواری با وجود سخت‌گیری‌ها تحسین‌برانگیز است

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد

ماکرون وعده داد مفهوم «رضایت» را به تعریف تجاوز جنسی در قوانین فرانسه بگنجاند