Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بهار رومانی؛ اعتراض مردم به فساد و استعفای نخست وزیر

بهار رومانی؛ اعتراض مردم به فساد و استعفای نخست وزیر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تصاویر راهپیمایی مردم در بخارست مانند آغاز یک انقلاب است، شاید بهار رومانیایی های خشمگین در فصل پاییز. برای نخستین بار رومانیایی ها تصمیم گرفته اند

آگهی

تصاویر راهپیمایی مردم در بخارست مانند آغاز یک انقلاب است، شاید بهار رومانیایی های خشمگین در فصل پاییز. برای نخستین بار رومانیایی ها تصمیم گرفته اند که تا ته خط بروند. آتش سوزی در کلوب شبانه جرقه ای برای شعله ور شدن اعتراضات در این کشور بود. از زمان سقوط کمونیسم، طبقه سیاسی حاکم با فساد مواجه بوده است. آفتی که همه از آن باخبرند و رومانیایی ها تاکنون با آن کنار آمده بودند.

اما این بار، اعتراضات در خیابان و در شبکه های اجتماعی بالا گرفته است. تنها ظرف چند دقیقه خبرهای ما درباره استعفای نخست وزیر رومانی هزاران بار لایک و به اشتراک گذاشته شد.

ویکتور پونتا که در سال ۲۰۱۲ به نخست وزیری رسید جوانترین منتخب در این پست بوده است. او از محبوبیت گسترده و جذابیت خاصی برخوردار بود و امید به آغاز عصری جدید در رومانی را وعده می داد. اما بدون اصلاحات عمده و نزاع دائمی با رئیس جمهوری سابق، مردم بسرعت ناامید شدند.

او در ماه ژوئن گذشته با اتهامات جعل، همدستی در فرار مالیاتی و پولشویی در دورانی که وکیل بود، مواجه شد. بعد از اتهام سرقت علمی در جریان پایان نامه اش که منجر به از دست دادن عنوان دکتری اش شد، شرایط برای او سخت تر شد اما او حاضر به ترک پستش نشد.

ویکتور پونتا نخست وزیر مستعفی رومانی می گوید: «به باور من دموکراسی در خیابان و به زور شکل نمی گیرد. دموکرسی بواسط مکانیزم هایی که در قانون اساسی ذکر شده عمل می کند.»

ویکتور پونتا سرانجام با هزینه عملکردش مواجه شد و شاهد دموکراسی ایی بود که در خیابان اعمال می شد. رومانی ها به خیابان آمده بودند و او را مجبور به استعفا کردند. کاری که آنها چند ماه قبل از آن موفق به انجامش نشدند.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری رومانی، کلاوس یوهانیس که موفق به شکست دیگر نامزدها شده بود شعار اصلی انتخاباتی اش را به مبارزه با فساد اختصاص داده بود. رئیس جمهوری منتخب در شب اعلام نتایج انتخابات در اشاره به دلایلی که باعث پیروزی اش شد گفت:«من پیام شهروندان رومانی را درک می کنم. این پیام بسیار روشنی برای من و دیگر سیاستمداران است.»

فساد نخبگان یک بیماری جدید در رومانی نیست. از زمان درخواست پیوستن به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ مسئله فساد مطرح است. پارلمان اروپا در سال ۲۰۰۷ رومانی را تهدید کرد که اگر اقدامی در زمینه مبارزه با فساد انجام ندهد عضویتش را به تعویق می اندازد. برای چندین سال بخارست دست به اقداماتی زد و صدها نفر بخاطر فساد دستگیر شدند.

با این حال این اقدامات برای مردم کافی نبود. اینک آتش سوزی در کلوب شبانه که به کشته شدن ۳۲ نفر انجامید ماشه اعتراضات را در رومانی کشیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض دانشجویان بنگلادش به سهمیه‌بندی‌ برای استخدام در مشاغل دولتی به خشونت کشیده شد

درگیری مرگبار در کنیا؛ معترضان به افزایش مالیات به مجلس یورش بردند و خواهر ناتنی اوباما زخمی شد

یورشی دیگر از کنشگران محیط زیست؛ پاشیدن رنگ بر بنای تاریخی «استون‌هنج»