Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

کردهای ترکیه، ناکام در انتخابات

کردهای ترکیه، ناکام در انتخابات
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حزب عدالت و توسعه در ده سال اخیر شاید راه پیروز شدن در انتخابات را بخوبی یاد گرفته باشد، اما آن چه که هنوز برای آن راهی پیدا نکرده، نحوه مواجهه با

آگهی

حزب عدالت و توسعه در ده سال اخیر شاید راه پیروز شدن در انتخابات را بخوبی یاد گرفته باشد، اما آن چه که هنوز برای آن راهی پیدا نکرده، نحوه مواجهه با کردهای این کشور است. بزرگترین اقلیت در ترکیه که سالها روشهای مختلف برای از بین بردن آن چه تبعیض علیه خودشان می خوانند، آزموده اند و حالا رو به مبارزه های سیاسی آورده اند. اما شکست حزب کردها در انتخابات خشم بسیاری را در دیاربکر و دیگر مناطق کردنشین برانگیخت.

بسیاری از آنها می پرسند که چطور فقط پس از پنج ماه از پیروزی بی سابقه کردها در انتخابات، آنها حالا چنین شکستی را متحمل شده اند.

در انتخابات پنج ماه قبل، حزب دموکراتیک خلقها به رهبرى صلاح الدین دمیرتاش به موفقیت بی سابقه ای دست یافته بود. این حزب حتی توانسته بود در بعضی از مناطق غیرکردنشین، نماینده خود را راهی پارلمان کند. اما انتخابات اخیر، بدون تردید و با هر مقیاسی یک شکست تمام عیار برای این حزب بود. آرای این حزب فقط اندکی از حداقل ده درصدی که احزاب برای فرستادن نماینده خود به پارلمان نیاز دارند بیشتر بود. اما آنها ۲۱ کرسی پارلمان را از دست دادند.

مشکل کردها در ترکیه به تازگی پس از مدتها همچون آتش زیر خاکستر بار دیگر شعله ور شده است.

ازحدود چهار ماه قبل که آتش بس بین دولت ترکیه و حزب کارگران کردستان ترکیه، پ کا کا، پایان یافت، درگیریها بین این دو گروه به طور بی سابقه ای در دو دهه اخیر افزایش یافته است.

کردها دولت ترکیه و حزب حاکم را متهم کرده بودند که با دامن زدن به خشونتها علیه حزب کارگران کردستان ترکیه، پ کا کا، تلاش می کند تا در آستانه انتخابات با امنیتی کردن جامعه، آرای بیشتری را برای خود کسب کند. آنها حتی دولت را متهم می کنند که از انفجار ماه اکتبر بهره برداری سیاسی کرده است. حدود سه هفته پیش از انتخابات، انفجار در تجمع حامیان کردهای ترکیه در آنکارا، مرگبارترین انفجار را در تاریخ ترکیه رقم زد. حاضران در تجمع با شعار صلح و دوری از خشونت در تظاهرات شرکت کرده بودند. مقامهای دولتی داعش را متهم کردند اما از احتمال دخالت پ کا کا در این انفجار هم سخن گفتند.

سخنگوی هیات پارلمانی اتحادیه اروپا که ناظر انتخابات ترکیه بود اعتقاد دارد که رجب طیب اردوغان باید کسانی را که در پنج ماه گذشته «متفرق» کرده است دوباره «متحد» کند. او خطاب به آقای اردوغان گفت: «این کار باید از طریق هوشمندانه ای صورت بگیرد و نه از طریق نظامی.»

افزایش ناآرامیها این نگرانی را ایجاد کرده است که ترکیه و پ کا کا به رویارویی های خونین دهه های گذشته بازگردند که بیش از چهل هزار کشته به جا گذاشت. پ کا کا از سال ۱۹۸۴ میلادی به دنبال خودمختاری بخشهای کردنشین ترکیه از دولت مرکزی این کشور بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت

چرا روابط دیپلماتیک کانادا و هند تیره شد؟

اقلیت‌های روما و سینتی در آلمان تحت تبعیض نهادینه قرار دارند