انتخابات میانمار در دوره انتقال به دموکراسی

انتخابات میانمار در دوره انتقال به دموکراسی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مردم میانمار روز یکشنبه به پای صندوقهای رای می روند. انتخاباتی که بسیاری آن را اولین انتخابات آزاد در نیم قرن اخیر محسوب می کنند. مردم این کشور

آگهی

مردم میانمار روز یکشنبه به پای صندوقهای رای می روند. انتخاباتی که بسیاری آن را اولین انتخابات آزاد در نیم قرن اخیر محسوب می کنند.

مردم این کشور امیدوارند که پس از حدود نیم قرن حکومت نظامیان، حالا با برداشته شدن تحریم ها و باز شدن درهای اقتصاد کشورشان به جهان، اوضاع اقتصادیشان بهتر شود.

در این انتخابات چشم همه به آنگ سان سو چی، زن مبارز میانماری دوخته شده است که پنج سال قبل پس از حدود پانزده سال از حبس خانگی آزاد شد.

بازگشت خانم سو چی پس از آن ممکن شد که نظامیان در میانمار قدرت را واگذار کردند و به او اجازه حضور در انتخابات را دادند.

خانم سو چی البته همچنان از اصلاحات صورت گرفته ناراضی است و حاکمان میانمار را متهم کرده است که اجازه اصلاح قانون اساسی را نمی دهند. اصلاحاتی که راه را برای رسیدن او به مقام ریاست جمهوری هموار می کند.

تین سین، نظامی سابق که حالا بر کرسی ریاست جمهوری میانمار تکیه زده است، با وجود این که از طرف نظامیان به این مقام رسیده است تلاش می کند که خود را به عنوان فردی اصلاح طلب معرفی کند. او چهار سال قبل به عنوان رئیس دولتی غیرنظامی سوگند یاد کرد. اصلاحات او در میانمار با استقبال کشورهای غربی از جمله آمریکا همراه شد که دهه ها میانمار را تحریم کرده بودند.

با وجود حاکمیت یک دولت غیرنظامی از حدود پنج سال قبل، نظامیان همچنان از قدرت زیادی برخوردارند. حدود یک چهارم کرسیهای پارلمان در اختیار نظامیان است و آنها در ساختار سیاسی کشور دارای حقی شبیه حق وتو هستند.

میانمار با پنجاه و یک میلیون نفر جمعیت، یکی از فقیرترین کشورهای جنوب شرق آسیا محسوب می شود که اکثریت جمعیت آن را بوداییان تشکیل می دهند.

با وجود بهبود اوضاع سیاسی در سالهای اخیر، اقلیت پنج درصدی مسلمان ساکن این کشور همچنان از تبعیض مضاعف رنج می برند.

در میان نامزدها خبری از نامزدهای مسلمان نیست. حدود سه ماه قبل یکی از اعضای حزب «لیگ ملی برای دموکراسی» به دبیر کلی آنگ سان سو چی اعتراف کرد که این حزب تحت فشار بوداییهای تندرو مجبور شد که هیچ نامزد مسلمانی را در فهرست انتخاباتی خود وارد نکند.

از طرفی مسلمانهای میانمار تبعیض دیگری را هم متحمل شده اند. چرا که بیش از یک میلیون مسلمان متعلق به اقلیتهای روهینگیا به دلیل این که شهروند میانمار محسوب نمی شوند، اجازه رای دادن در انتخابات را ندارند.

مسلمانان میانمار بارها از طرف بوداییهای تندرو قربانی خشونتهای مذهبی و قومی بوده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت نظامی میانمار و جلوگیری از حق دسترسی به خدمات پزشکی؛ پسر آنگ سان سوچی از بیماری مادرش خبر داد

دولت نظامیان میانمار ۶ سال از محکومیت حبس آنگ سان سوچی را عفو کرد؛ سوچی در بازداشت باقی می‌ماند

تصاویری از میانمار؛ بیش از ۴۰۰ میلیون یورو مواد مخدر دود شد