افزایش بودجه فدراسیون بین المللی صلیب سرخ برای کمک به پناهجویان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش بودجه فدراسیون بین المللی صلیب سرخ برای کمک به پناهجویان

با افزایش فزاینده مهاجران در جزیره لسبوس یونان کار گروههای امداد و گاردهای ساحلی مستقرد در دریای مدیترانه بسیار سختتر از قبل شده است.

هفته گذشته بسیاری از پناهجویان از جمله کودکان در حال غرق شدن از آب بیرون آورده شدند و در این میان عده ای نیز جان باختند. حالا فدراسیون بین المللی صلیب سرخ می خواهد بودجه بیشتری را برای نجات پناهجویان در دریا اختصاص دهد.

یکی از مقامات این سازمان بین المللی می گوید: “ راه دیگر برای کمک به پناهجویان سازماندهی سفرهای قانونی و بی خطر است. باید اجازه داد پناهجویان بصورت قانونی سفر کنند و این گونه قاچاقچیان از دور حذف خواهند شد و تلفات کمتر و سازماندهی بهتری را شاهد خواهیم بود.”

این فدراسیون امیدوار است بتواند دست کم به ۲۰۰ هزار تن از مهاجران با بودجه ۹ میلیون یورویی کمک کند تا آسانتر به اروپا بیایند و در قاره سبز مستقر شوند. البته با توجه به شمار بالای پناهجویان که تنها در سال ۲۰۱۵ از طریق ترکیه و دریا به اروپا آمده اند شاید این بودجه ها بتواند تنها بخش کوچکی از معضل پناهجویان را حل کند. در سال ۲۰۱۵، ۶۰۰ هزار نفر سعی کرده اند تنها از طریق دریا خود را به یونان برسانند.

فرانتکس، آژانس کنترل مرزی وابسته به اتحادیه اروپایی در حال حاضر پناهجویانی که به لسبوس می رسند را انگشت نگاری و ثبت می کند. سازمانهای مدافع حقوق بشر در اروپا می گویند فرانتکس بجای کمک به پناهجویان مسیر انتقال آنها به اروپا را دشوارتر کرده و آنها را درگیر کاغذبازیهای بی مورد می کند در حالیکه بسیاری از آنها جانشان از گرسنگی و بیماری در خطر است.