Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جایزه بنیاد وایز برای طرحهای آموزش کامپیوتری در کنیا و غنا

جایزه بنیاد وایز برای طرحهای آموزش کامپیوتری در کنیا و غنا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نشست جایزه بنیاد وایز، همایش مربوط به نوآوری ها در آموزش، این هفته در دوحه آغاز به کار می کند. حدود هزار و پانصد کارشناس و برنامه ریز، در این نشست

آگهی

نشست جایزه بنیاد وایز، همایش مربوط به نوآوری ها در آموزش، این هفته در دوحه آغاز به کار می کند. حدود هزار و پانصد کارشناس و برنامه ریز، در این نشست به بحث و مبادله نظر می پردازند.

این هفته به معرفی دو پروژه از شش پروژه انتخابی می پردازیم که به دلیل تلاش و ابتکارشان در زمینه آموزش سالمندان به آنان جایزه داده شده است. پروژه های دیگر، در برنامه های آینده جهان دانش مطرح خواهند شد.

آکادمی در جعبه

حدود ۲.۷ میلیارد نفر درجهان تنها با دو دلار در روز زندگی می کنند. با این درآمد اندک، ارائه آموزش با کیفیت امری محال است. به کنیا می رویم تا ببینیم در آنجا چگونه با این مشکل روبرو می شوند.

تاکنون برای خانواده های کم درآمد، غیر قابل تصور بود که بتوانند فرزندانشان را با شهریه کم ِ شش دلار در ماه به مدرسه خصوصی بفرستند. برنامه موسوم به “ آکادمی های بریج اینترنشنال” خلاف این فکر را ثابت کرد. سال ۲۰۰۹ شبکه ارزانی از مدرسه های خصوصی در کنیا ایجاد شد. در این پروژه که “آکادمی در جعبه” خوانده می شود، به جای کتاب، لوح رایانه هایی در اختیار معلمان قرار می گیرد. به این ترتیب آموزگاران درسهای روزانه را از یک مرکز دریافت می کنند.

آکادمی برای اطمینان از یکسان بودن تدریس در همه مدارس، برنامه درسی را در مرکز مدیریت در نایروبی، پایتخت، آماده می کند. کارشناسان آموزشی بدقت درسها را برنامه ریزی و در مرکز داده ها جمع می کنند تا برای مدیران آکادمی قابل دسترس باشد. سپس آموزگاران، لوح رایانه هایشان را از دفتر مدیر تحویل می گیرند و برنامه روز را انجام می دهند.

مدیر یکی از این مدارس می گوید: «من یک تلفن متحرک دارم از اینجا می توانم کار شاگردها و ارزیابی معلم ها از شاگردان را دنبال کنم و از طرف دیگر با مرکز مدیریت تماس داشته باشم و مسایلی را که در همه مدرسه های بین المللی اکادمی در اطراف کنیا می گذرد دنبال کنم.»

شانون می، یکی از سه پایه گذار این پروژه بدنبال گسترش کار است و معتقد است که کیفیت در پی کمیت می آید. او می گوید: «بعضی فکر می کنند با بزرگ شدن، کیفیت پایین می آید ولی این اشتباه است. اگر سیستم جا بیفتد، فناوری دارید، قدرت دارید و باید پاسخگوی همه کارمندانتان باشید و مشارکت پدر و مادرها را تشویق کنید. بنابر این گسترش چیز خوبی است. کمک می کند که هزینه سرمایه گذاریها برای جمعیت بزرگتر، پایین بیاید، قیمتها پایین بماند و کودکان بیشتری بهره ببرند.»

از زمان راه افتادن این پروژه در شش سال پیش، آکادمی بریج بیشتر از چهارصد مدرسه با بیش از۱۲۶ هزار شاگرد در کنیا براه انداخته است. علاوه بر آن در نیجریه هم مدارسی ایجاد شده. مدارس دیگری هم قرار است در نقاط مختلف دنیا ساخته شود و تا سال ۲۰۲۵ تعداد دانش آموزان تحت پوشش را به ده میلیون برساند.

کتاب گویا

هنوز هم بسیاری در سراسر جهان از برق و مدرسه محروم هستند. در این جوامع برخورد با مشکلات ناشی از بی سوادی غیرممکن به نظر می رسد. اما در کشور غنا می بینیم که چگونه ایده کتاب گویا زندگی افراد را عوض می کند.

کتابهای گویا توسط تشکیلات غیر دولتی “لیتراسی بریج” با همکاری نهادهایی مانند صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف، عرضه می شود. پیامهای آموزشی از طریق آواز یا مصاحبه تهیه و به کتاب گویا منتقل می شوند. در مراکز ویژه باطری در آن گذاشته شده، در روستاها توزیع می شود. کتاب گویا دستور عمل ساده ای دارد و تا ۱۴۰ ساعت می تواند کار کند. می توان مضمون آن را دوباره همراه با خانواده شنید یا به دیگران قرض داد.

آندرو بایر “مدیر لیتراسی بریج” می گوید: « کتابهای گویا، یکی از مؤثرترین ابزار فنی هستند که در چند سال گذشته در خدمت انسان قرار گرفته است. با استفاده از مولتی مدیا می توان به مردمی که در روستاها هستند و دسترسی به آنان مشکل است، آموزش کشاورزی و بهداشت داد.»

کتاب گویا تنها منبع اطلاعات درباره روشهای مدرن کشاورزی و بهداشتی در این جوامع است و کشاورزان از این وسیله جدید راضی هستند و می گویند دانش آنها از این طریق بالا رفته و کارشان بهبود یافته است.

در حال حاضر، کتابهای گویا میان پنج هزار خانواده در پنجاه شهر غنا توزیع شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آموزش کر و لالها و ترویج علوم، دو طرح آموزشی برنده جایزه نشست نوآوری در آموزش ۲۰۱۵

نگاهی به دو طرح از شش طرح برگزیده بنیاد وایز در سال ۲۰۱۵

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد