جشن روز جمهوری در ترکیه با حضور اردوغان و حمله پلیس به مطبوعات مخالف

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جشن روز جمهوری در ترکیه با حضور اردوغان و حمله پلیس به مطبوعات مخالف

مراسم «روز جمهوری»، روز ملی ترکیه پنج شنبه با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و احمد داود اوغلو نخست وزیر در آنکارا برگزار شد. روز یک شنبه مردم ترکیه پای صندوق های رای خواهند رفت تا ترکیب پارلمانی آینده ترکیه را مشخص کنند با این حال پلیس ترکیه که روز چهارشنبه به دو تلویزیون مخالف دولت حمله کرده بود روز پنج شنبه نیز مانع انتشار دو روزنامه مخالف دولت شد.

اوزگور اونلو حصارجیکلی، مدیر صندوق مارشال در آنکارا می گوید: «این انتخابات مهم است زیرا مردم می توانند نتایج انتخابات قبلی در ماه ژوئن را تایید کنند و به اکثریت پارلمانی ۱۳ ساله حزب عدالت و توسعه پایان دهند و یا اینکه برخلاف انتخابات گذشته عمل کنند و حزب عدالت و توسعه بتواند اکثریت پارلمانی را کسب کند که فصل جدیدی در سیاست این حزب خواهد بود.»

آخرین نظرسنجی ها در ترکیه گویای افزایش اندک آرای حزب عدالت و توسعه است با این حال حزب دموکراتیک خلق برهبری صلاح الدین دمیرتاش خواهد توانست میزان آرای مشابهی را نسبت به انتخابات گذشته کسب کند.

پرسش این است که در بحبوحه تنش ها در ترکیه بویژه بمبگذاری آنکارا در دو هفته گذشته که به کشته شدن بیش از یکصد نفر انجامید، نتایج انتخابات ترکیه چگونه رقم خواهد خورد.