Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شمار قربانیان زلزلۀ جنوب آسیا رو به افزایش است

شمار قربانیان زلزلۀ جنوب آسیا رو به افزایش است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شمار تلفات زلزلۀ جنوب آسیا افزایش یافته و به گزارش منابع خبری این زلزله که شدت آن در افغانستان و پاکستان بیشتر بوده، تاکنون دست کم ۲۷۰ کشته در این دو

آگهی

شمار تلفات زلزلۀ جنوب آسیا افزایش یافته و به گزارش منابع خبری این زلزله که شدت آن در افغانستان و پاکستان بیشتر بوده، تاکنون دست کم ۲۷۰ کشته در این دو کشور برجای گذاشته است.

کانون این زلزلۀ ۷.۵ ریشتری، در عمق ۲۱۳ کیلومتری کوههای هندوکش و در فاصلۀ ۷۰ کیلومتری شهر فیض آباد در شمال افغانستان گزارش می شود و مناطقی از هند، تاجیکستان، چین و تاجیکستان را نیز لرزانده است.

به گفتۀ مقامات پاکستانی، تاکنون دست کم ۲۲۸ نفر در مناطقی مانند کشمیر و پیشاور کشته شده اند. این زلزله همچین ساختمان های زیادی را تخریب کرده و دست کم ۶۰۰ نفر مجروح برجای گذاشته است. احتمال می رود کشته شدگان ناشی از این زلزله به دلیل زیاد بودن مجروحان و کند بودن سرعت امدادرسانی افزایش یابد.

در پاکستان، کمک رسانی به روستاها و همچنین مناطق کوهستانی به کندی صورت می گیرد و ارتش این کشور برای عملیات بازگشایی جاده های خراب شده را آغاز کرده است.

یکی از شهروندان پیشاور با شرح لحظات وقوع زلزله، به ترس میان کودکان اشاره می کند و می گوید: «بچه ها جیغ می زدند و ترسیده بودند. به من خبر دادند که خانۀ برادرم ویران شده و بچه ها زخمی شده اند. وقتی به اینجا رسیدم مردم بیرون آوردن زخمی ها از زیر آوارها را شروع کرده بودند.»

در افغانستان، زلزله ولایت هایی مانند کابل، تخار، فاریاب، غزنی، ننگرهار و بامیان را به شدت لرزانده اما بیشترین کشته شدگان از منطقۀ بدخشان گزارش می شوند. به گفتۀ رئیس مرکز امدادرسانی شهر تالقان در ایالت بدخشان، ۱۲ دختر دانش آموز هنگامی که سعی داشتند از زلزله فرار کنند، در اثر ازدحام جمعیت زیر پا مانده و کشته شده اند. آمار اعلام شدۀ کشته شدگان در افغانستان تا شامگاه دوشنبه دست کم ۵۰ نفر گزارش شده است.

تعداد مجروحان نیز بیش از هزار نفر اعلام شده و به گفتۀ والی بدخشان، بیش از ۱۵۰۰ خانه نیز کاملا ویران شده است. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان حالت فوق العاده در این کشور اعلام کرده و به نیروهای پلیس و ارتش دستور داده شده در امدادرسانی به آسیب دیدگان مشارکت کنند.

زلزله بخشی از قلعۀ بیمگارا در هند را نیز تخریب کرده است.

زلزلۀ جنوب آسیا به فاصلۀ شش ماه بعد از زلزلۀ نپال رخ می دهد که دست کم ۹۰۰۰ کشته برجای گذاشت و نزدیک به یک میلیون منزل مسکونی را نیز تخریب کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی به دلیل تلاش برای راه اندازی باشگاه همجنسگرایان در پاکستان به بیمارستان روانی فرستاده شد

مسئول بلند‌پایه سازمان ملل متحد: رهبران سیاسی بیش از پایان دادن به مناقشات دغدغه قدرت دارند

پنج کشور جدید برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل متحد انتخاب شدند