مهاجران در انتظار ورود به اروپا؛ ژان کلود یونکر طرح جدیدی ارائه داد

مهاجران در انتظار ورود به اروپا؛ ژان کلود یونکر طرح جدیدی ارائه داد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روز یکشنبه، نشستی با حضور رهبران برخی از کشورهای اروپای شرقی، آلمان و یونان در شهر بروکسل برگزار شد. ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا هفتۀ گذشته با

آگهی

روز یکشنبه، نشستی با حضور رهبران برخی از کشورهای اروپای شرقی، آلمان و یونان در شهر بروکسل برگزار شد. ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا هفتۀ گذشته با اشاره به بحران رو به گسترش پناهجویان در اروپا، رهبران این کشورها را به یک نشست فوق العاده فراخوانده بود.

رئیس کمیسیون اروپا در این نشست با تاکید بر اینکه اروپا به یک سیاست واحد برای حل بحران مهاجران نیاز دارد، گفت: «موضع ما در این باره روشن است، این سیاست که اجازۀ ورود بی وقفه را می دهد، باید متوقف شود و همینطور هم خواهد شد.»

ژان کلود یونکر در این نشست طرحی را برای مقابله با این بحران ارائه داد که تعیین سهمیه برای برخی از کشورها، توقف توزیع ضربتی مهاجران در کشورها و مدیریت این مهاجران در مناطق برون مرزی کشورهایی مانند یونان، مقدونیه و آلبانی، تهیۀ لیست کشورهای امن مبدا به منظور بازگرداندن پناهجویانی که کشورهای آنها در جنگ نیستند و استقرار ۴۰۰ پلیس مرزی بیشتر بطور هفتگی در مرزهای اسلوونی از جمله بندهای طرح ارائه شده از سوی رئیس کمیسیون اروپاست.

خیل عظیم این مهاجران در پشت دروازه های اسلوونی تجمع کرده اند و امیدوارند اجازۀ عبور از این کشور را برای رسیدن اروپای غربی و شمالی بیابند.

میرو سرار، نخست وزیر اسلوونی که کشورش با این بحران از نزدیک درگیر است، با ابراز نگرانی از بسته شدن مرزهای دیگر کشورها در این نشست گفت: «احتمال اینکه آلمان و اتریش مرزهای خود را مسدود کنند، نگرانی زیادی را برانگیخته است. بسته شدن مرزهای این دو کشور مثل یک دومینو می تواند روی کشورهای ما اثر منفی بگذارد و یک فاجعه به بار بیاورد که تبعات آن تمام اروپا را در برخواهد گرفت.»

از روز هفدهم اکتبر به اینسو، بیش از ۶۲ هزار مهاجر به مرزهای اسلوونی هجوم آورده اند و تنها به ۱۴ هزار نفر از آنها اجازه داده شده تا با عبور از این کشور خود را به مراکز ثبت نام در اتریش برسانند.

خبرنگار یورونیوز از محل این نشست می گوید: «با وجود محتاط کاری موجود، کشورهای اروپای مرکزی و جنوب این قاره برسر یک میز نشستند و در مورد توقف اقدامات یکجانبه گفت و گو کردند. آنها همچنین به این توافق رسیدند که برای مدیریت بحران مهاجرت با حمایت اتحادیۀ اروپا با یکدیگر همکاری کنند. آنها همچنین تصمیم گرفتند ظرفیت پذیرش مهاجران در اردوگاهها را با توجه به رسیدن فصل سرما افزایش دهند. تنها طی پنج روز گذشته ۴۸ هزار نفر به عنوان پناهجو وارد یونان شده اند.»

به گزارش کمیسیاریای عالی پناهندگان و از آغاز سال جاری میلادی، بیش از ۶۸۰ هزار پناهجو از طریق خشکی وارد اروپا شده اند. این مهاجران که اتباع سوریه، عراق، افغانستان و بعضا ایران هستند، از طریق ترکیه و یونان خود را به کرواسی و اسلوونی می رسانند تا به اتریش و آلمان بروند.

سیل مهاجران گریخته از جنگ های داخلی، اروپا را با بزرگترین بحران خود از زمان پایان جنگ جهانی دوم به اینسو مواجه کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران مهاجرت؛ زمزمه های اروپاییان برای بستن مرزها

شمار واقعی پناهجویان وارد شده به اروپا چقدر است؟

پهپادهای ایرانی چگونه مسیر انتقال نفت به اروپا را تهدید می‌کنند؟