Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شمار واقعی پناهجویان وارد شده به اروپا چقدر است؟

شمار واقعی پناهجویان وارد شده به اروپا چقدر است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانتکس، آژانس مرزهای اروپا به دلیل این که تعداد پناهجویان ورودی به اروپا در سال جدید را دو بار در آمار خود آورده، مورد انتقاد قرار گرفته است. این

آگهی

فرانتکس، آژانس مرزهای اروپا به دلیل این که تعداد پناهجویان ورودی به اروپا در سال جدید را دو بار در آمار خود آورده، مورد انتقاد قرار گرفته است. این آژانس شمار پناهجویان ورودی به اتحادیه اروپا از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۵ را هفتصد و ده هزار نفر ذکر کرده است. اما بعدا مشخص شد که بعضی از مهاجران دو بار شمرده شده اند؛ چون آنها زمانی که وارد یونان شده اند، در واقع پا در خاک اتحادیه اروپا گذاشته و آمار آنها ثبت شده است. پس از آن از یونان خارج شده و با گذشتن از مقدونیه، صربستان و کشورهای دیگری که عضو شنگن نیستند مجددا وارد مجارستان می شوند که عضو اتحادیه اروپا و منطقه شنگن است. آن گاه آمار این عده یک بار دیگر در مرز مجارستان و کرواسی به عنوان پناهجوی ورودی به فضای اروپا ثبت می شود.

ناندو سیگونا، پژوهشگر دانشگاه بیرمنگام می گوید: «من هنوز هم در تعجبم که فرانتکس چگونه می تواند همینطوری اعدادی را منتشر کند در حالی که این اعداد در ایجاد هراس از مهاجران و بحث های سیاسی دامن می زند.»

سخنگوی فرانتکس روز سه شنبه به یورونیوز گفت این آژانس پذیرفته که پناهجویانی را به اشتباه دو بار شمارش کرده است. او گفت: «ما باید توضیح دقیق می دادیم. در واقع ما فقط از آماری که کشورهای عضو به ما دادند استفاده کردیم.»

وی در پاسخ به این پرسش که آیا آژانس مجبور به انتشار آمار پناهجویان است، گفت فرانتکس هم چنان به انتشار این آمار ادامه می دهد اما توضیح خواهد داد که این آمار شامل پناهجویانی است که دو بار شمارش شده اند.

یورونیوز داده های اشتباه فرانتکس را با آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد مقایسه کرده است.

کمیساریای عالی پناهندگان می گوید از ژانویه تا اکتبر امسال ۵۸۸۲۴۷ نفر از راه دریا به اروپا رسیده اند. فرانتکس می گوید از ژانویه تا سپتامبر ۷۱۰۰۰۰ نفر وارد اروپا شده اند. از آنجا که کمیساریا آماری از پناهجویان ورودی به مجارستان اعلام نکرده، می توان گفت که فرانتکس در حدود ۱۱۹۰۰۰ نفر اضافه شمرده است.

از سوی دیگر باید شمار افرادی که از کشورهای حوزه بالکان وارد مجارستان شده اند را از این آمار کم کرد. فرانتکس آمار مشخصی از این افراد ندارد اما می گوید از ژانویه سال جاری در حدود سی هزار نفر از اتباع کوزوو و آلبانی وارد مرزهای اتحادیه اروپا شده اند.

از سوی دیگر آمار واقعی افرادی که وارد اروپا شده اند ممکن است بیشتر از آمار ثبت شده باشد. سخنگوی آژانس مرزهای اروپا می گوید که آمار این آژانس شامل کسانی که بدون شناسایی شدن وارد اروپا شده اند هم نیست. زیرا مثلا مهاجرانی هستند که وارد یونان شده و به صورت غیر قانونی به ایتالیا می روند.

به هر روی، هنوز کسی نمی تواند ادعا کند که آمار دقیقی از تعداد پناهجویان ورودی به اتحادیه اروپا را در اختیار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر ماکرون به آلمان؛ دو قدرت اروپایی برای رفع اختلافات در میانه چالش‌ها خیز برداشتند

طرح اروپا برای استقرار ماموریت مرزی در رفح بعد از پایان جنگ و بعد از موافقت اسرائيل و مصر

اتحادیه اروپا ۹ نهاد و شخص ایرانی از جمله وزیر دفاع را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم می‌کند