Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

همه آنچه درباره انتخابات لهستان می خواهید بدانید

همه آنچه درباره انتخابات لهستان می خواهید بدانید
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مردم لهستان برای دومین بار در شش ماه گذشته به پای صندوقهای رای می روند. پس از این که در ماه مه میلادی سال جاری آندرز دودا، پیروز شد، فضای سیاسی این

آگهی

مردم لهستان برای دومین بار در شش ماه گذشته به پای صندوقهای رای می روند. پس از این که در ماه مه میلادی سال جاری آندرز دودا، پیروز شد، فضای سیاسی این کشور به راست گرایش پیدا کرد.

در انتخابات این هفته، حزب حامی اتحادیه اروپا امیدوار است که بتواند مانع پیروزی حزب قانون و عدالت شود.

چه کسانی انتخاب می شوند؟
مردم لهستان قرار است که نمایندگان هر دو مجلس قانونگذاری خود را انتخاب کنند: ۴۶۰ نماینده پارلمان و ۱۰۰ سناتور

فضای سیاسی کنونی لهستان که در اوایل هزاره جدید میلادی شکل گرفت شامل دو حزب اصلی راستگرا، یک حزب راست میانه و یک حزب محافظه کار است.

سیاستمداران راست میانه از حدود هشت سال قبل قدرت را در اختیار دارند. هرچند وضعیت آنها همیشه در این مدت شکننده بوده است و همواره محافظه کاران را سایه به سایه خود می دیدند.

در صورتی که نتیجه انتخابات طبق پیش بینی ها رقم بخورد، حزب قانون و عدالت قادر خواهد بود که قدرت را در هر دو مجلس قانونگذاری در دست بگیرد.

در صورت وقوع این سناریو، کشورهای اروپایی نگران همکاریهای آتی خود با لهستان خواهند شد. در سطح ملی منتقدان می گویند که این پیروزی به معنی قدرت گرفتن محافظه کاری و ترویج توده گرایی است.

سیستم انتخاباتی لهستان چگونه کار می کند؟

کرسیهای پارلمان لهستان بر اساس میزان نسبی آرای کسب شده توسط احزاب تقسیم می شود. این تقسیم کرسیها بین احزابی صورت می گیرد که دست کم پنج درصد آرا را کسب کرده باشند. ائتلافها باید دست کم هشت درصد آرا را کسب کرده باشند.

در لهستان ۴۱ حوزه انتخاباتی وجود دارد و هر حوزه با توجه به مساحتش بین هفت و نوزده کرسی را نمایندگی می کند.

انتخاب سناتورها در لهستان به شیوه مستقیم تری صورت می گیرد. صد عضو مجلس سنا از سال ۲۰۱۱ میلادی توسط آرای مستقیم مردم و بر اساس سیستم اکثریت آرای کسب شده انتخاب می شوند.

احزاب سیاسی لهستان

حزب قانون و عدالت، حزبی است محافظه کار که مخالف سیاستهای اتحادیه اروپا محسوب می شود. این حزب وعده داده است که نقش سیاستگذاریهای مستقل کشوری را در اقتصاد افزایش دهد و سن بازنشستگی را کم کند.

حزب راست میانه موسوم به «سکوی مدنی» به دنبال ایجاد حداقل دستمزد ساعتی و اعمال سختگیری بیشتر علیه قراردادهای موقت کاری است.

حزب کورکیز۱۵ می خواهد آن چه را که وضعیت کنونی لهستان به عنوان «مستعمره کشورهای خارجی و شرکتهای بین المللی» می خواند عوض کند.

نووکزسنا، به دنبال ساده کردن نظام مالیاتی کشور است.

حزب «مردم لهستان» می خواهد که کارآفرینی را در کشاورزی بهبود ببخشد و از شرکتهای لهستانی حمایت مالی بیشتری صورت بگیرد.

حزب «چپ متحد» می خواهد حداقل حقوق در لهستان بیش از چهل درصد افزایش پیدا کند و دستمزد ساعتی حداقل برای کارکنان برقرار شود. این حزب همچنین مخالف کارآموزیهای بدون حقوق است.

آگهی

کوروین می خواهد اثرگذاری اتحادیه اروپا بر لهستان کمتر شود و کمکهای دولتی در آموزش و بهداشت کاهش یابد.

</script

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرباز لهستانی که با ضربات چاقوی یک پناهجو در مرز بلاروس مجروح شده بود جان باخت

نرمش بروکسل در برابر ورشو؛ روند لغو اجرای ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا علیه لهستان آغاز شد

اتحادیه اروپا روند آزادسازی میلیاردها یورو از بودجه تخصیص‌یافته به لهستان را آغاز کرد