گفتگو با معاون وزارت امور خارجه ایران

گفتگو با معاون وزارت امور خارجه ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارشهای مبنی بر اینکه ایران همراه با روسیه و سوریه در این کشور نیروی پیاده نظام پیاده کرده است، حاکی از افزایش نقش ایران در جنگ سوریه است. به گفته

آگهی

گزارشهای مبنی بر اینکه ایران همراه با روسیه و سوریه در این کشور نیروی پیاده نظام پیاده کرده است، حاکی از افزایش نقش ایران در جنگ سوریه است.

به گفته فدریکا موگرینی، رئیس اداره خارجه اتحادیه اروپا، یک انتقال سیاسی در سوریه بدون همکاری ایران و روسیه ممکن نخواهد بود. وی اظهار داشت: «اگر بخواهیم اوضاع سیاسی در سوریه بهبود یافته یک روند سیاسی آغاز شود، باید تمام مهره هایی را که بر حکومت سوریه نفوذ مستقیم دارند دخالت دهیم. به همین دلیل ایران و روسیه بسیار مهمند.»

برای ارزیابی میزان حضور ایران در سوریه، فریبا مودت، گزارشگر یورونیوز در بروکسل، با دکتر حسین امیر عبداللهیان، معاون وزارت امور خارجه ایران به گفتگو نشسته است.

آیا در سوریه سرباز دارید؟

حسین امیرعبداللهیان: ما به سوریه سرباز نفرستاده ایم. ایران در پاسخ به تقاضای دولت سوریه، گروهی مستشار نظامی با تجربه مبارزه با تروریسم به سوریه اعزام داشته است.

یورونیوز: …و اسلحه؟

حسین امیرعبداللهیان: …هرچه در سوریه می گذرد و هرچه در آن می کنیم در جهت تضعیف گروههای تروریستی است.

یورونیوز: وزرای خارجه اتحادیه اروپا، روز دوشنبه گفتند که هیچ آینده ای برای بشار اسد در سوریه وجود ندارد. در مذاکراتتان با خانم موگرینی، برای آقای اسد چه موقعیتی قائل شدید؟

حسین امیرعبداللهیان: ما با خانم موگرینی بروی مسائل مهمی از جمله مبارزه با تروریسم صحبت کردیم، اما باید بگویم تصمیم در مورد ابقا یا برکناری بشار اسد باید توسط مردم سوریه گرفته شود. اگر گروههای شورشی بخواهند در آینده سیاسی سوریه نقش داشته باشند، باید نخست موضع خود را در قبال گروههای تروریستی روشن کرده و سپس به روند سیاسی کشور بپیوندند.

یورونیوز: همکاری خود را با روسیه در حال حاضر و در آینده در ارتباط با سوریه چگونه توصیف می کنید؟

حسین عبداللهیان: روسیه قصد ندارد تنها گروههای مخالف بشار اسد را هدف قرار دهد. ما از تصمیم آقای پوتین در مورد تضعیف تروریستها در سوریه حمایت می کنیم.

یورونیوز: به چه شکل؟

حسین امیرعبداللهیان: مشاوران نظامی ما به ارتش و مقامات سوریه و در صورت درخواست مسکو، به روسیه کمک می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگترین رزمایش ناتو پس از جنگ سرد؛ وزیر دفاع آلمان: روسیه احتمالا به کشورهای عضو ناتو حمله می‌کند

ادامه تبعات سفر اروپایی زاکانی با وجود کناره‌گیری یک مقام بلژیکی؛ «وزیر خارجه هم باید استعفا کند»

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد