موافقت سازمان ملل با عملیات دریایی اتحادیه اروپا در مدیترانه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
موافقت سازمان ملل با عملیات دریایی اتحادیه اروپا در مدیترانه

شورای امنیت سازمان ملل متحد با عملیات دریایی اتحادیه اروپا در دریای مدیترانه، برای مقابله با باندهای قاچاق انسان موافقت کرد.

به این ترتیب ناوهای اتحادیه اروپا به مدت یک سال مجاز خواهند بود که در آبهای تحت حاکمیت لیبی کشتیهای حامل مهاجران را که قصد دارند به طور غیرقانونی وارد خاک اروپا شوند متوقف کنند و برای مقابله با باندهای قاچاق مسافران از زور استفاده کنند.

چهارده عضو از پانزده عضو شورای امنیت با پیش نویس ارائه شده توسط بریتانیا موافقت کردند. ونزوئلا رای نداد.

متیو رایکرافت، نماینده دائم بریتانیا در سازمان ملل متحد می گوید: «این گروه ها احترامی برای زندگی انسان قائل نیستند. آنها از زندگی افرادی که تن به سفر خطرناک در مدیترانه می دهند سوء استفاده می کنند. آنها قایقهای غیرمجهز را وارد چنین مسیرهای خطرناک می کنند و به محض این که مشکلی ببینند، مسافران خود را رها می کنند.»

لیبی در ابتدا مخالف پیش نویس قطعنامه بود، اما چند روز قبل نماینده این کشور در سازمان ملل اعلام کرد که از این پیش نویس حمایت می کند.

به گزارش «سازمان بین المللی مهاجرت» در سال جاری میلادی حدود سه هزار نفر در جریان فرار به اروپا از طریق دریای مدیترانه جان خود را از دست داده اند. بیش از نیم میلیون نفر توانسته اند از این طریق وارد اروپا شوند.