Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

انتخابات زودهنگام، پ کا کا و بحران سوریه در گفتگو با رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه

انتخابات زودهنگام، پ کا کا و بحران سوریه در گفتگو با رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در آستانه انتخابات زود هنگام در ترکیه و درباره سیاست های ترکیه در سوریه، درگیری با پ کا کا و اصلاحات رادیکال در قانون اساسی با کمال قلیچ دار اوغلو،

آگهی

در آستانه انتخابات زود هنگام در ترکیه و درباره سیاست های ترکیه در سوریه، درگیری با پ کا کا و اصلاحات رادیکال در قانون اساسی با کمال قلیچ دار اوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق، مهمترین اپوزیسیون ترکیه گفتگو کرده ایم.

ترکیه برای برگزاری انتخابات زودرس آماده می شود. بعد از انتخابات هفتم ژوئن مذاکرات ائتلاف میان رهبران سیاسی بدون نتیجه به پایان رسید. اکنون بسیاری کنجکاوانه منتظرند ببینید آیا ترکیه به حاکمیت تک حزبی رای خواهد داد و یا بار دیگر در صبح دوم نوامبر مذاکرات ائتلاف از سر گرفته می شود.

یورونیوز: اگر حزب جمهوریخواه خلق در انتخابات بعدی به قدرت برسد، روند مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا چگونه پیش خواهد رفت؟

کمال قلیچ دار اوغلو: «بسرعت پیش خواهد رفت. ما منتظر نمی شویم که اتحادیه اروپا فصل جدیدی را برای ما باز کند. هر نوع استانداردی که کشورهای دارای دموکراسی دارند مانند قانون، برابر جنسیتی، استقلال قضایی و .. ما آنها را پیاده می کنیم. بنابراین ما اتحادیه اروپا را متعجب خواهیم کرد. اتحادیه اروپا خواهد دید که بدون آنکه فصل جدیدی روبروی ترکیه باز کند و خواهان بهبود برخی شاخص ها شود ما همه معیارها را اجرا کرده ایم.»

یورونیوز: در هفتم ژوئن ترکیه انتخابات موفقی را برگزار کرد. اما مذاکرات بین رهبران بی ثمر بود. حزب جمهوریخواه خلق در جایگاه دوم ایستاد با این حال شما نتوانستید وارد ائتلاف برای تشکیل دولت شوید. به نظر شما دلیل این ناکامی چه بود؟

کمال قلیچ دار اوغلو: «کسی که مانع ائتلاف شد، فردی است که اکنون در قدرت است یعنی آقای اردوغان. بر اساس قانون اساسی او باید بی طرف باشد اما او این بی طرفی را نادیده گرفت و در مبارزات انتخاباتی شرکت کرد. او آشکارا خواستار رای دادن به حزبی شد که قبلا رهبرش بود. او خواستار ائتلاف نبود و واقعا در این مورد نگران بود. حتی او گفته بود که مانند خودکشی است اگر داود اوغلو ائتلاف تشکیل دهد. سرانجام ائتلاف شکل نگرفت و در حال حاضر ما آماده انتخابات دیگری می شویم.»

یورونیوز: برخی از نظرسنجی ها می گوید که نتایج انتخابات تفاوت چندانی با انتخابات قبلی نخواهد داشت. حداقل به نظر می رسد که یک حزب نمی تواند اکثریت مطلق را کسب کند. یعنی دور جدیدی از مذاکرات ائتلاف پیش روست. موضع حزب جمهوریخواه خلق چیست؟

کمال قلیچ دار اوغلو: «اگر ما جایگاه نخست را در انتخابات کسب کنیم و مامور تشکیل دولت شویم، ما حتما یک دولت ائتلافی تشکیل خواهیم داد. ترکیه نمی تواند صبر کند یا بار دیگر انتخابات برگزار کند. مشکلات در حال بزرگتر شدن و عمیق تر شدن است. ما در حال حاضر با تمام احزاب سیاسی در پارلمان در ارتباط هستیم. ما با حزب حرکت ملی (MHP)، حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و حزب عدالت و توسعه (AKP) در ارتباط هستیم. در پارلمان دو قطب متضاد وجود دارد. یک طرف حزب حرکت ملی و یک سو حزب دموکراتیک خلق ها. حتی این دو قطب متضاد هم موافقت کردند که ما باید بخشی از ائتلاف باشیم.»

یورونیوز: بمدت نزدیک به دو سال و نیم پ کا کا اعلام آتش بس کرده بود اما بعد از انتخابات تروریسم در ترکیه دوباره ظهور کرد. فرایندی وجود دارد بنام فرایند صلح برای مسئله کرد که به نظر می رسد اکنون به پایان رسیده است. اگر حزب جمهوریخواه خلق حزب حاکم شود، چه وعده ای برای حل این مشکل می دهید؟

کمال قلیچ دار اوغلو: «دلیلی که این مشکل تاکنون حل نشده است بخاطر این است که سیاستمداران وظایفشان را انجام نداده اند. آنها همواره این موضوع را بعنوان یک مسئله امنیتی تلقی کرده اند و از نیروهای امنیتی و ارتش برای حل این مشکل استفاده کرده اند. راه حل این مشکل در پارلمان است. باید یک کمیسیون آشتی در پارلمان شکل بگیرد و آشتی جمعی به اجرا گذاشته شود. اگر ما بتوانیم به اجرای این آشتی جمعی موفق شویم می توانیم مشکل را حل کنیم. اگر حزبی وجود داشته باشد که بتواند این مشکل را حل کند آن حزب جمهوریخواه خلق است و حزب دیگری قادر به حل این مشکل نخواهد بود.»

یورونیوز: اما بعنوان یک حزب چپ، حزب جمهوریخواه خلق نمی تواند از مناطقی که انتظار می رود مثلا مناطق شرقی ترکیه رای جمع کند جایی که بیشتر کردها آنجا زندگی می کنند. حزب جمهوریخواه خلق چه برنامه ای برای این مسئله دارد تا بتواند رای کردها را جمع کند؟

کمال قلیچ دار اوغلو: «سالهاست وضعیت قطبی شده است و ما با نوعی جدایی قومی روبرو هستیم. بنابراین کردها به حزب دموکراتیک خلق ها رای می دهند که آنها اسمش را «حزب ما» گذاشته اند. در جریای مبارزات انتخاباتی ما از کردها پرسیدیم، نگاه کنید، حزب جمهوریخواه خلق هر کاری انجام داده که این مشکل حل شود و برای این موضوع نقشه راه آماده کرده، چرا باز شما به ما رای نمی دهید؟ آنها می گویند: بخاطر اینکه ما حزب خودمان را داریم و ما به این حزب رای می دهیم. ما می گوییم اما این ما هستیم که راه حل برای مشکل داریم. اما آنها می گویند شما حزب سوسیال دموکرات هستید و در هر حال باید این کار را انجام دهید. ما به این جدایی قومی اذعان داریم. ترکیه وقتی ثبات پیدا خواهد کرد که این مشکل حل شود.»

یورونیوز: رهبران جهان درباره راه حلی برای سوریه با حضور بشار اسد یا بدون او اختلاف نظر دارند. موضع شما چیست؟ اگر حزب جمهوریخواه خلق قدرت را بدست بگیرد، سیاست خارجی ترکیه درباره این موضوع چه خواهد بود؟

کمال قلیچ دار اوغلو: «ترکیه نباید یکی از دو طرف ماجرا در سوریه باشد. برعکس ترکیه باید یک بازیگر مهم برای حل این مشکل باشد. اگر نقض حقوق بشر در سوریه وجود دارد ما باید هر اقدام لازمی را برای جلوگیری از آن انجام دهیم. اما اقدام نادرستی است اگر شما از یک طرف بطور کامل پشتیبانی کنید و طرف دیگر را کاملا نادیده بگیرید. بودن یا نبودن اسد برای ما مهم نیست، مسئله مهم این است که صلح به سوریه برگردد. داعش باید کاملا نابود شود. ما نمی توانیم بپذیریم که داعش در همسایگی مرزهای ما باشد.»

یورونیوز: از نظر شما، ترکیه باید در موضع سیاسی و در سطح مذاکرات نقش ایفا کند و یا شما به عملیات نظامی در سوریه چراغ سبز نشان می دهید؟

کمال قلیچ دار اوغلو: «در صورت لزوم گزینه عملیات نظامی روی میز است. ما نظرمان را به پارلمان گفته ایم. ما گفته ایم که اگر عملیات نظامی علیه داعش باشد ما بعنوان حزب جمهوریخواه خلق به لایحه ای که در این باره در پارلمان ارائه شود آری می گوییم.»

یورونیوز: درباره پناهجویان صحبت کنیم. موضع غرب این است که ما منابع مالی می دهیم و کشورهای منطقه از پناهجویان میزبانی کنند. در حال حاضر حدود دو میلیون پناهجو در ترکیه هستند، نظر شما دراین باره چیست؟

کمال قلیچ دار اوغلو: «درباره این موضوع، به نظر من غرب با میل و رغبت عمل نمی کند. من این نکته را با صداقت می گویم. زیرا بیش از دو میلیون پناهجو به ترکیه آمده اند و ما تاکنون هیچ چیزی جز تشویق از غرب دریافت نکرده ایم. غرب تنها وقتی اهمیت کاری که ترکیه بر عهده گرفته را درک کرد که پناهجویان شروع کردند به رفتن بسوی غرب. و اینجا بود که آنها گفتند پناهجویان نباید به کشورهای ما بیایند. آنها گفتند ما به شما پول می دهیم تا آنها را در ترکیه نگه دارید. ما این پیشنهاد را نمی پذیریم. آنچه باید انجام شود این است که بسرعت به درگیریهای داخلی سوریه پایان داده شود و شهرهایی که کاملا نابود شده اند بازسازی شود و تنها به این شکل است که پناهجویان سوری به کشورشان باز می گردند.»

آگهی

یورونیوز :اجازه دهید بطور خلاصه درباره تفاهم نامه مبارزات انتخاباتی تان صحبت کنیم. شما از تغییرات در قانون اساسی صحبت کرده اید و گفته اید که محدودیت کسب ده درصد آرا را حذف خواهیم کرد. برنامه شما در این مورد چیست؟

کمال قلیچ دار اوغلو: «کودتای ۱۲ سپتامبر ۱۹۸۰ یک پسرفت دموکراتیک در تاریخ ما بود. آنها قواعد نظامی را حاکم کردند و قانونی که وضع کردند قانونی ظالمانه است و این قانون تاکنون در حال اجراست. ما می خواهیم این قانون کودتایی را تغییر دهیم. بر این اساس، قانون اساسی، قانون انتخابات و مقررات داخلی پارلمان باید کاملا تغییر کنند. در حال حاضر ستم بزرگی به مطبوعات در ترکیه می شود. به جای تغییر قوانین کودتای ۱۲ سپتامبر، این قانون را تقویت کرده اند و بوضوح علیه مطبوعات به کار می برند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد

تظاهرات هزاران نفر در استانبول در مخالفت با طرح اردوغان برای کشتن سگ‌های ولگرد

شکل‌گیری جهان تُرک با محوریت آنکارا؛ چرا منافع غرب در حمایت از همگرایی ترک‌ها در آسیای مرکزی است؟