Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شورای حقوق بشر سازمان ملل حمله به بیمارستانی در قندوز را محکوم کرد

شورای حقوق بشر سازمان ملل حمله به بیمارستانی در قندوز را محکوم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک مقام حقوق بشری سازمان ملل متحد حمله به بیمارستانی در قندوز افغانستان را محکوم کرد و گفت که این اقدام می تواند جنایت جنگی تلقی شود. زید رعد الحسین،

آگهی

یک مقام حقوق بشری سازمان ملل متحد حمله به بیمارستانی در قندوز افغانستان را محکوم کرد و گفت که این اقدام می تواند جنایت جنگی تلقی شود. زید رعد الحسین، وعده داده است که سازمان ملل تحقیقات گسترده و شفافی در این رابطه انجام خواهد داد.

نیمه شب جمعه بیمارستان سازمان پزشکان بدون مرز در قندوز هدف حمله هوایی قرار گرفت. دوازده نفر از کارکنان این سازمان کشته شدند. هفت بیمار از جمله سه کودک هم دیگر قربانیان این واقعه هستند.

نشانه های اولیه حاکی از آن است که احتمالا نیروهای ناتو عامل این حمله بوده اند. اما مقامهای ناتو هنوز به طور رسمی درباره این مساله ابراز نظر روشنی نکرده اند.

یکی از مجروحان این حادثه می گوید: «ما از دولت می خواهیم که امنیت را حاکم کند. مردم می میرند. به وضعیت من نگاه کنید.»

در چند هفته اخیر درگیریها در قندوز به طور بی سابقه ای افزایش پیدا کرده است. هفته گذشته گروه طالبان قندوز را تصرف کرد اما پس از سه روز و در پی عملیات نیروهای افغان و ناتو بخشهای جنوبی منطقه را واگذار کرد.

آن چه که باعث خشم سازمان پزشکان بدون مرز شده است این موضوع است که این سازمان می گوید که موقعیت دقیق بیمارستان به وسیله جی پی اس مشخص شده بود به مقامهای نظامی آمریکایی و افغان اطلاع داده شده بود. اما با وجود این مساله، بیمارستان هدف حمله قرار گرفت.

یکی از مقامهای این سازمان می گوید: «مجتمع بیمارستانی ما از یک زمین فوتبال هم بزرگتر است. ما بارها موقعیت دقیق بیمارستان را به طرفهای درگیر در افغانستان گزارش کرده بودم. به همین دلیل این اتفاق اصلا برای ما قابل فهم نیست. ما قطعا توجیهاتی مثل “خسارت جانبی” را نمی پذیریم.»

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خبر از عذرخواهی فرمانده نیروهای ناتو داده است. سفارت آمریکا در کابل این اتفاق را «ناراحت کننده» خواند اما توضیح بیشتری نداد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو گفته است که درباره دخالت نیروهای آمریکایی در این حمله تحقیق می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«طالبان با تاسیس سازمان‌های غیردولتی جعلی از کمک‌های نقدی بین‌المللی نفع می‌برد»

هشدار کرملین به ناتو: استقرار موشک‌های آمریکایی در اروپا را برنمی‌تابیم

بایدن پس از اشتباه گرفتن زلنسکی با پوتین: مصمم به ادامه رقابت هستم و ترامپ را شکست خواهم داد