توضیح مسکو برای عملیات سوریه و سکوت در برابر خبر حضور نظامی ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
توضیح مسکو برای عملیات سوریه و سکوت در برابر خبر حضور نظامی ایران

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه کشته شدن غیر نظامیان در جریان عملیات هوایی ارتش این کشور در سوریه را تکذیب کرد. مسکو خبر بمباران یک مرکز آموزش نظامی متعلق به سازمان «سیا» در سوریه را نیز تکذیب کرده اما در عین حال هنوز به خبر حضور نیروهای نظامی تازه نفس ایران در خاک سوریه، واکنشی نشان نداده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در یک نشست خبری به مناسبت پایان ریاست دوره ای کشورش بر شورای امنیت سازمان ملل گفت: «وزارت دفاع روسیه گزارش جامعی از اهداف پیش بینی شده برای حمله و آنچه مورد حمله قرار گرفت، ارائه کرده است. ما به مراکز نظامی و انبارهای اسلحه داعش حمله کردیم. ما باید با ارتش سوریه هماهنگی می کردیم و فکر می کنم این خیلی عادی است چون هر کسی می داند یک تنه حمله هوایی کردن نمی تواند چاره کار باشد.»

خبرگزاری رویترز روز پنج شنبه اعلام کرد صدها نظامی ایرانی از ده روز پیش در خاک سوریه مستقر شده و حزب الله لبنان نیز خود را برای یک عملیات زمینی بزرگ در شمال سوریه آماده می کند.

جنگنده های سوخو روسیه در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه به مواضع مخالفان دولت سوریه در خاک این کشور حمله کردند. بر اساس گزارش برخی رسانه های غربی، هواپیماهای روسی در جریان حملات خود، یک مرکز آموزش نظامی متعلق به سازمان اطلاعات آمریکا، سیا را ویران کرده اند. در این مرکز نیروهای ارتش آزاد سوریه برای مبارزه با دولت بشار اسد و داعش آموزش می دیدند.