آیا ارقام پناهجویان سوری پذیرفته شده در کشورهای حوزه خلیج فارس درست است؟

آیا ارقام پناهجویان سوری پذیرفته شده در کشورهای حوزه خلیج فارس درست است؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که کشورهای اروپایی در حال یافتن تمام راه حلهای ممکن برای پرداختن به موضوع سیل پناهجویان هستند، کشورهای حوزه خلیج فارس بخاطر عدم ارائه کمکهای

آگهی

در حالی که کشورهای اروپایی در حال یافتن تمام راه حلهای ممکن برای پرداختن به موضوع سیل پناهجویان هستند، کشورهای حوزه خلیج فارس بخاطر عدم ارائه کمکهای کافی به پناهجویان سوری هدف انتقادهای زیادی قرار گرفته اند.

این در حالی است که این کشورها، این انتقادها را رد می کنند.

اخیرا وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس اعلام کردند که از ابتدای بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ میلیونها نفر از“برادران سوری” را در این کشورها پذیرفته و به آنها خدمات آموزش، درمان رایگان و همچنین حق کار کردن ارائه کرده اند.

این در حالی است که بنا به گفته “عفو بین الملل“،نود و پنج درصد از حدود چهار میلیون پناهجوی سوری به ترکیه، لبنان، عراق، مصر و اردن گریخته اند و شش کشور قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، کویت، عمان و بحرین هیچ پناهجوی سوری را نپذیرفته اند.

امارات متحده عربی، اعلام کرده که اقامت بیش از یکصد هزار سوری را تمدید کرده و این که در چهار سال گذشته، هفده هزار دانشجوی سوری در موسسات آموزشی این کشور تحصیل می کنند.

عربستان سعودی هم اعلام کرده حدود دو و نیم میلیون سوری را پذیرفته ولی برای “حفظ امنیت و کرامت” آنها، به آنها عنوان پناهجو نداده است.

کویت هم اعلام کرده که از زمان آغاز بحران سوریه، صدور روادید را برای اتباع این کشور تسهیل کرده و هم اکنون ۱۲۰ هزار سوری در کویت زندگی می کنند.

اما بنا به گفته پیتر بوکاارت، مدیر امور فوریتی دیدبان حقوق بشر، این کشورها و بخصوص عربستان سعودی هیچ سندی برای ارقام اعلام شده ارائه نکرده اند و ظاهرا تمام اتباع سوری هم که مدت کوتاهی در این کشور زندگی کرده اند را در این ارقام لحاظ کرده اند.

کشورهای حوزه خلیج فارس، کنوانسیون سازمان ملل در امور پناهجویان را امضا نکرده و روندی برای کمک به پناهجویان در این کشورها وجود ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس نیروی دریایی و پلیس مشترک تشکیل می دهند

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند