ناآرامی ها در شهرهای کرانۀ باختری ادامه دارد

ناآرامی ها در شهرهای کرانۀ باختری ادامه دارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رویارویی سربازان اسراییلی و فلسطینی های معترض در شهرهای کرانۀ باختری ادامه دارد. روز سه شنبه و در ادامۀ این تجمعات که در اعتراض به بازدید یهودیان از

آگهی

رویارویی سربازان اسراییلی و فلسطینی های معترض در شهرهای کرانۀ باختری ادامه دارد. روز سه شنبه و در ادامۀ این تجمعات که در اعتراض به بازدید یهودیان از مسجد الاقصی آغاز شده است، هزاران فلسطینی در شهرهایی نظیر رام الله و بیت لحم دست به تظاهرات زدند.

به گزارش خبرگزاری ها، سربازان اسراییلی با گلوله های پلاستیکی و گاز اشک آور به معترضان فلسطینی حمله کرده اند که در نتیجۀ آن دست کم ۱۰ نفر مجروح شده اند.

این تظاهرات به دعوت گروههای فلسطینی از جمله فتح صورت گرتفه است. به گفتۀ احمد آصف، سخنگوی این حزب، این تجمعات پیامی به دولت اسرائیل است و نشان می دهد که مردم فلسطین برای دفاع از اماکن مذهبی خود آماده اند.

در شرق بیت المقدس، جایی که مسجد الاقصی در آن قرار دارد، پلیس اسراییل ۱۲ نفر از معترضان فلسطینی را دستگیر کرده است. روز گذشته نیز در جریان این تظاهرات که از اواسط سپتامبر و همزمان با جشنهای سال نوی یهودی آغاز شده، ۲۲ نفر مجروح شدند.

نیروهای اسراییلی همچنین از ورود فلسطینی های کمتر از ۵۰ سال به صحن این مسجد جلوگیری می کنند.

فلسطینی ها نگرانند که تکرار دیدارهای گروهی یهودیان به بهانۀ سال نو، یکی از سیاست های دولت اسراییل برای کنترل کامل مسجدالاقصی باشد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در دیدار خود با دبیرکل سازمان ملل متحد در روز هفدهم سپتامبر، تاکید کرده است دولت وی به دنبال در دست گرفتن کنترل این مکان مقدس نیست.

قرار است محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و نخست وزیر اسراییل در حاشیۀ مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، روز پنجشنبه اول اکتبر، با یکدیگر دیدار و در مورد درگیری های اخیر گفتگو کنند.

درگیری های تازه میان فلسطینی های معترض به ورود یهودیان به این مسجد و سربازان اسراییلی با پانزدهمین سالگرد انتفاضۀ دوم در اراضی اشغالی مصادف شده است.

در روز بیست هشتم سپتامبر سال ۲۰۰۰، آریل شارون، نخست وزیر وقت اسراییل با پشتیبانی ۲۰۰۰ نیروی نظامی اسراییلی وارد مسجدالاقصی شد. این امر اعتراض شدید فلسطینی ها را به دنبال داشت و آغازگر انتفاضۀ دوم موسوم به انتفاضۀ اقصی بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلال پروازها در بحبوحه تنش ایران و اسرائیل؛ کارشناسان هوانوردی چه می‌گویند؟

آیا اسرائيل میان حمله به ایران و تهاجم نظامی به رفح مجبور به انتخاب است؟

حمله احتمالی به ایران چه خطراتی برای اسرائیل خواهد داشت؟