Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جنگ سرد روسیه و اوکراین با پرونده های حقوقی موازی

جنگ سرد روسیه و اوکراین با پرونده های حقوقی موازی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دادگاههای روسیه و اوکراین روز سه شنبه دو پروندۀ مشابه را دوباره به جریان انداختند؛ پرونده هایی که نمایانگر تنشهای میان دو کشور است. در کی یف، دو افسر

آگهی

دادگاههای روسیه و اوکراین روز سه شنبه دو پروندۀ مشابه را دوباره به جریان انداختند؛ پرونده هایی که نمایانگر تنشهای میان دو کشور است.

در کی یف، دو افسر روس که در ماه مه در مناطق شرقی اوکراین دستگیر شده بودند مقابل قاضی حاضر شدند. دادستان کی یف این دو را دو عامل سرویس های اطلاعاتی روسیه خوانده است. آنها متهم هستند در یک حمله تروریستی علیه اوکراین شرکت داشته و باعث مرگ سربازان اوکراینی در شرق این کشور شده اند. این دو متهم ضمن رد اتهامات کی یف تاکید کردند شواهدی که علیه آنها در دادگاه استفاده شده تحت فشار گرفته شده است.

یکی از این متهمان، از پشت میله های زندان به خبرنگاران گفت: «دادستان نمی تواند به شواهدی اتکا کند که بطور غیرقانونی به دست آمده و مبتنی بر فرضیات است. تمام فیلمهایی که به عنوان مدرک ارائه شده بدون حضور وکیل و تحت فشار فیلمبرداری شده است. آنهم پس از عمل جراحی ام و درحالیکه همچنان مجروح بودم.»

در همین روز، روسیه نیز دادگاه یک خلبان اوکراینی را که به قتل دو خبرنگار متهم است، برگزار کرد. دادستان روسیه می گوید در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی نادیا ساوچنکو عمدا خبرنگاران غیرنظامی را مورد هدف قرار داده است.

این خلبان در دادگاه با رد این اتهام تقاضای انجام آزمایش دروغ سنج را کرد. او گفت: «می خواهم برای تعیین صحت گفته شاهدان از دستگاه دروغ سنج استفاده شود. از من اخیرا یک آزمایش دروغ سنج گرفته شده اما نتایج آن در دادگاه ارائه نشده است. دادستان می ترسد که پس از آنکه این آزمایش نشان داد من دروغ نمی گویم، مدارک نادرستش از هم بپاشد.»

این خلبان همچنین متهم است که بطور غیرقانونی وارد خاک روسیه شده است اما او در پاسخ گفت که از خاک اوکراین ربوده شده و در اختیار ارتش روسیه قرار گرفته است. اوکراین، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بارها خواستار آزادی او شده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا روسیه در حمله به شهرهای اوکراین از بمب‌های قدیمی ارتقا یافته استفاده می‌کند؟

خانواده‌های سربازان اسیر در کی‌یف؛ «اسارت می‌کُشد؛ اسرای جنگی را آزاد کنید»

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟