هر آنچه درباره انتخابات پارلمانی پرتغال باید بدانید

هر آنچه درباره انتخابات پارلمانی پرتغال باید بدانید
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زمان برگزاری و اعلام نتایج انتخابات انتخابات پارلمانی پرتغال ۴ اکتبر در ساعت ۹ به وقت محلی و به وقت اروپای مرکزی در ساعت ۱۱صبح آغاز و در ۷ بعد از ظهر

آگهی

زمان برگزاری و اعلام نتایج انتخابات

انتخابات پارلمانی پرتغال ۴ اکتبر در ساعت ۹ به وقت محلی و به وقت اروپای مرکزی در ساعت ۱۱صبح آغاز و در ۷ بعد از ظهر پایان می یابد. نتایج انتخابات در سرزمین اصلی پرتغال از ساعت ۹ شب منتشر خواهد شد.

انتخابات این دور، اولین انتخابات در پرتغال پس از پایان برنامه نجات مالی و اقدامات ریاضتی اقتصادی در این کشور است. این انتخابات در واقع، رای و نظر رای دهندگان به برنامه ها و اصلاحاتی است که دولت به خواست تروییکا یا وام دهندگان سه گانۀ متشکل از اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول اجرا می کند.

نمایندگان چگونه انتخاب می شوند؟

پارلمان جمهوری پرتغالی از یک مجلس واحد عبارت است و مجلس سنا ندارد. این مجلس متشکل از ۲۳۰ کرسی است و نمایندگان با رای مستقیم و حداکثر به مدت چهار سال انتخاب می شوند.

احزاب سیاسی و ائتلاف های حزبی لیستی از کاندیداهای خود را ارائه می کنند. این فهرست از پیش تعیین می شود و رای دهندگان نمی توانند تنها به یک نماینده رای دهند. آنها از روی برگه هایی که اسامی نامزدها در آن قید شده است به گروهی از نمایندگان رای می دهند. تعداد نمایندگان منتخب و کرسی های پارلمان در هر حوزه رای گیری بر اساس سیستم نمایندگی تناسبی توزیع شده است.

احزاب مطرح و اصلی

- پرتغال فرنته (پرتغال رو به پیش) اتحاد انتخاباتی راست میانه و متشکل از حزب سوسیال دموکرات (PSD) و حزب دموکرات و ثقل اجتماعی- حزب مردمی (CDS-PP) است. این ائتلاف از سال ۲۰۱۱ میلادی تا به امروز تحت رهبری و نخست وزیری پدرو پاسوش کوئلیو در لیسبون بر مسند قدرت است و ۱۳۲ کرسی پارلمان را در اختیار خود دارد.

- حزب سوسیالیست، حزب دموکرات-سوسیالیستی است و یکی از دو حزب عمده و رقیب حزب سوسیال دموکرات (PSD). رهبر پارتیدو سوسیالیستا، شهردار سابق لیسبون آنتونیو کوستا است. او پس از شکست ژوزه سوکراتس در انتخابات سال ۲۰۱۱ میلادی بر کرسی او تکیه داد. این حزب در پارلمان ۷۴ کرسی دارد.

- کولیگاسائو دموکراتیکا یونیتاریا، ائتلافی است متشکل از حزب کمونیست پرتغال و حزب «سبزها» به نام پارتیدو اکولوژیستا یا (PEV). رهبری این ائتلاف را جرنیمو دِسوزا بر عهده دارد. این ائتلاف ۱۶ نماینده در پارلمان دارد.

- حزب بلوک چپ موسوم به اشکوردا Esquerda، حزبی چپگرا است که در سال ۱۹۹۹ میلادی تاسیس شد. از تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۱۴ این حزب توسط کمیسیون دائمی شش نفره که سخنگوی آن کاتارینا مارتینس است، اداره و رهبری می شود. این حزب ۸ نماینده در پارلمان دارد.

مسائل مورد بحث و توجه

اقتصاد: در حالی که تولید ناخالص داخلی و صادرات در این سال رشد مناسبی داشته است اما کسری بودجه نگران کننده است.

اشتغالزایی: اشتغالزایی ۳۱ درصدی هم اگرچه در مسیری مناسب قرار گرفته است اما جوانان بیکار پرتغال بیشترین تعداد را در اتحادیه اروپا به خود اختصاص داده اند و از این منظر پنجمین کشور بیکار اتحادیه محسوب می شوند.

فرار مغزها و مهاجرت: این موضوع در پنج، شش سال اخیر محل اختلاف بوده است اما روی این آمار اتفاق نظر وجود دارد که بین ۴۰۰ هزار تا نیم میلیون نفر از جمعیت ۱۱ میلیون نفری پرتغال این کشور را ترک کرده اند که اغلب جوانان پرتغالی و نیروهای کاری و تحصیل کرده بوده اند که زیانی به نظام درآمد مالیاتی کشور محسوب می شود.

خدمات بهداشت ملی: دولت هزینه های خدمات درمانی را در سال جاری افزایش داده است اما هنوز هم برخی خانواده ها بار سنگین خدمات درمانی را خود به دوش می کشند.

توسعه پایدار نظام بازنشستگی

در میان کشورهای بحران زده اتحادیه اروپا، پرتغال در سال ۲۰۱۳ میلادی بیشتر از دیگر کشورها در معرض خطر فقر و محرومیت اجتماعی قرار داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی محافظه‌کاران در انتخابات پارلمانی پرتغال همزمان با موفقیت چشمگیر راست‌گرایان افراطی

رای دهندگان پرتغالی در انتخابات پارلمانی با نتیجه‌ای نامعلوم به پای صندوق‌ می‌روند

چرا سیاست مهاجرتی پرتغال سخاوتمندانه است؟