Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تکاپوی فولکس واگن برای جبران اعتبار از دست رفته

تکاپوی فولکس واگن برای جبران اعتبار از دست رفته
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی شمارش معکوس برای شرکت فولکس واگن آغاز شده تا با محدود کردن هر چه بیشتر تاثیر منفی تقلب معروف خود بتواند اعتماد دوباره مصرف کننده را جلب

آگهی

گزارش تفصیلی

شمارش معکوس برای شرکت فولکس واگن آغاز شده تا با محدود کردن هر چه بیشتر تاثیر منفی تقلب معروف خود بتواند اعتماد دوباره مصرف کننده را جلب کند. اینک چنان ضربه ای به اعتبار شماره یک خودروسازی جهان وارد شده که تبعات آنرا نمی توان ارزیابی کرد.

فولکس واگن تخمین زده که یازده میلیون خودرو مشمول این دستکاری شده اند. شرکت آلمانی دست کم شش و نیم میلیارد یورو به مهار این بحران اختصاص داده است.

رانندگانی که نگران آلاینده های خروجی از اگزوز خودروشان بودند تا کنون بیشتر میزان دی اکسید اکربن را ملاک قرار می دادند حال آنکه اینک اکسید نیتروزن خروجی از موتورهای دیزل مسئله ساز شده است.

یک فرد آلمانی صاحب خودروی دیزلی گلف می گوید: «من قبل از هر چیز از اینکه چنین مسئله ای اتفاق افتاده، بسیار وحشت زده ام. از اینکه یک خوردو دیزل شرکت فولکس واگن را می رانم واقعا معذبم و نمی دانم چطور اجازه یافته ام حتی یک کیلومتر با این خوردو رانندگی کنم.»

تقلب شرکت فولکس واگن در دور زدن معاینات فنی خودروهای دیزل «تی. دی. آی، همچنین ناکارایی آزمایش ها و درجه پایین اعتماد به معاینات را نشان داده است. زیرا میزان آلاینده های خروجی در زمان تست پایین تر از شرایط واقعی رانندگی نشان داده می شود.

انتشار گاز اکسید نیتروژن در زمان معاینه پنج برابر پایین تر از زمانی است که خودرو بر روی جاده حرکت می کند. این مسئله در واقع معضلی است برای بهداشت و سلامت جامعه. زیرا پنجاه درصد از خودروها در اروپا دارای موتور دیزل هستند و اکسید نیتروزن محرک بسیاری از بیماری های تنفسی و قلبی-عروقی به شمار می رود.

رسوایی موتورهای دیزل شرکت فولکس واگن یکی از بخش های حساس و حیاتی اقتصاد آلمان را تحت تاثیر قرار داده است. صنعت خودروسازی سال گذشته چهارده درصد از تولید ناخالص داخلی آلمان را تشکیل داد. فولکس واگن در سال ۲۰۱۴ بیش از نه میلیون خودرو در جهان به فروش رساند. صادر کنندگان خودرو و قطعات یدکی نیز بیش از دویست میلیارد یورو برای آلمان ارزآوری کردند.

رسوایی اخیر همچنین دامن طبقه سیاسی آلمان را گرفته است. مقامات آلمانی روابط بسیار محکمی با بخش خودروسازی به خصوص شرکت فولکس واگن دارند. ایالت نیدرزاکسن که یکی از دفاتر اصلی شرکت فولکس واگن در شهر ولفسبورگ را در خود جای داده مالک بیست درصد از سهام این شرکت است. رئیس دولت منطقه ای این ایالت و وزیر دارایی اش دارای کرسی در شورای نظارت شرکت هستند.

برای بررسی این بحران که مراحل آغازین خود را طی می کند، با پاسکال پنک معاون سردبیر مجله اتوپلاس، نشریه تخصصی خودرو در پاریس گفتگو کرده ایم.

یورونیوز: «فولکس واگن نماد کیفیت و اعتبار صنعت خودروسازی اینک به دلیل یک تقلب رسوایی به بار آورده و مارتین وینترکورن مدیر عامل این شرکت مجبور به استعفا شده است. آیا اینها نشانه هایی از وسعت بحران است؟

پاسکال پنک: «چنین زلزله ای واقعا غیر قابل باور است. در تاریخ صنعت خودروسازی به ندرت دیده شده که دامنه مسئله ای اینگونه وسعت گیرد. باید گفت که اکنون مسئله تقلب و فریبکاری و اعتراف به آن مطرح است که در این صورت مدیر عامل چاره ای جز رفتن ندارد. این یک قانون است.»

یورونیوز: «آیا واقعا این یک نمونه نادر از تقلب در این صنعت است یا می توان انتظار داشت در میان دیگر سازندگان هم نمونه هایی به زودی فاش شود؟ مسائل مهمی مطرح است»

پاسکال پنک: «بله مسئله بسیارمهم و قابل توجه است زیرا در اروپا خودروهای دیزل بسیار خوب به فروش می روند به خصوص در فرانسه که این خودروها شصت درصد از فروش را به خود اختصاص داده اند. در حال حاضر این ماجرا بیشتر در امریکا اهمیت پیدا کرده و این به نظر منطقی است چرا که آنها تلاش کرده اند با تقلب قوانین محیط زیستی آمریکا را دور بزنند زیرا این قوانین در آمریکا بسیار پیچیده تر از اروپا است. حتی می توان این فرض را مطرح کرد که آنها در اروپا نیاز به تقلب ندارند. با این وجود تحقیقاتی در همه جا آغاز شده و بزودی در این مورد بیشتر خواهیم فهمید. به هر حال اکنون دیگر شرکت های فروشنده خودروهای دیزل به آمریکا از جمله “بی ام و” و “مرسدس بنز” نیز در معرض سوء ظن قرار گرفته اند.»

یورونیوز: «اعتبار گل سر سبد خودروسازان آلمان خدشه دار شده است. به نظر شما آیا این کل صنعت خودروسازی آلمان است که احساس خطر می کند؟»

پاسکال پنک:«تنها صنعت خودروسازی آلمان نیست که در خطر است، می توان تصور کرد که کلیه شرکت های سازنده خودروهای دیزل اکنون در معرض تهدید قراردارند. اکنون سوال این است که آیا این مسئله با اقدامات تلافی جویانه در سطح کشورها و نیز مصرف کنندگان مواجه خواهد شد؟ در مجموع بیشتر در این مورد باید فکر کرد. این سوال نیز مطرح است که آیا دیگران هم تقلب می کنند یا نه؟ بار دیگر باید گفت که این مسئله در اروپا کمتر محتمل است زیرا گذر از فیلتر از استانداردهای زیست محیطی در اروپا کار چندان سخت و پیچیده ای نیست. در عوض قواعد زیست محیطی در مراحل بعد بسیار سخت تر خواهد شد. در این صورت آیا سازندگان خودرو موفق خواهند شد با هزینه ای معقول از فیلتر این قوانین عبور کنند؟ برای بالا بردن این هزینه لازم است تدابیر ضد آلایندگی بسیاری مد نظر قرار گیرد.»

یورونیوز: «اکنون مشکل اصلی مسئله اعتماد است. مصرف کننده می تواند همچنان اعتماد داشته باشد؟»

پاسکال پنک: «مصرف کننده. بله البته بیشتر مسائل مربوط به ایمنی می تواند او را به خشم آورد و بی اعتماد کند اما آنچه به آلودگی مربوط می شود در نهایت دیگران طرفش هستند. از سوی رانندگان خودرو شاید بتوان یک نوع بی تفاوتی را مشاهده کرد. آنها می گویند خوب اگر بشود آلودگی ایجاد نکرد، خوب است اما اگر نشد دیگر چاره ای نیست. در واقع او مقصر نیست بلکه اشتباه از سازنده است. در حال حاضر تخلف یک شرکت نمی تواند عواقب وحشتناکی داشته باشد مگر اینکه مشخص شود این تقلب فراگیر بوده که در این صورت هیچ خودرویی نمی تواند به خیایان بیاید. اما این بیشتر شبیه داستان های تخیلی است.»

آگهی

یورونیوز: « موتورهای دیزل با این رسوایی بار دیگر از نظر فنی در کانون توجه قرار گرفته اند. آیا زمان تعویض آنها با موتورهای الکتریکی فرا نرسیده است؟»

پاسکال پنک: «اینکه یک خودروی برقی بتواند همان قابلیت های یک خودروی دیزل را داشته باشد مسئله ای است که هنوز به آن دست نیافته ایم. هزینه های موتورهای دیزل بسیار پایین است در حالیکه یک خودروی برقی به واقع گران تمام می شود و استقلال بسیار کمتری دارد.در کل نمی توان مقایسه کرد. موتورهای دیزلی که برای راندن در بزرگراه و جاده طراحی شده غیر قابل جایگزین هستند. در حال حاضر نمی توان از دیزل گریخت. راه حل های کافیِ جایگزین اکنون در دست نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده میمون در برنامه آزمایش تقلبی خودروهای دیزلی فولکس واگن شرکت کردند

سرنوشت پروژه کلیدی شرکت «بی.‌ام.‌و» در شهر کوچکی از ایالت باواریای آلمان رقم می‌خورد

برنامه بلندپروازانه تسلا برای تبدیل کارخانه خود در آلمان به بزرگترین کارخانه خودروسازی اروپا