کاهش اعتبار و ارزش سهام گروه فولکس واگن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کاهش اعتبار و ارزش سهام گروه فولکس واگن

با انتشار گزارش سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحده آمریکا مبنی بر دستکاری شرکت فولکس واگن در تنظیمات خودروهایش و درنهایت آلایندگی بیش از سطح استاندارد برخی از مدلهای آن، ارزش سهام فولکس واگن در بورس فرانکفورت برای دومین روز پیاپی نیز کاهش یافت. گروه فولکس واگن طی این دو روز در مجموع ۳۵ درصد از ارزش سهام خود را از دست داد.

به این رقم ضرر و زیان، باید جریمه ای که برای این شرکت اختصاص خواهد یافت را نیز افزود. گروه فولکس واگن مبلغ ۶.۵ میلیارد یورو را در سه ماهه سوم سال جاری میلادی برای پرداخت هزینه های مربوط به این رسوایی پیش بینی کرده است.

مدیر شرکت سرمایه گذاری «فلاتکس» آلمان می گوید: «برآوردهای اولیه هزینه برای این سه ماهه بیش از ۶.۵ میلیارد یورو است و با توجه به آنکه حدود ۱۱ میلیون خودرو دچار این مشکل هستند، این رقم به معنای کمتر از ۶۰۰ یورو برای هر خودرو است. بنابراین این رقم احتمالا دقیق نیست زیرا هنوز هیچ کس تصور مشخصی از ضرری که وارد شده ندارد.»

اعتبار جهانی این گروه که صاحب دوازده مارک مشهور در صنعت خودرو سازی است زیر سوال رفته است. کاهش تقاضا برای محصولات این گروه نیز تاثیر قابل توجهی بر درآمدهای صادراتی آلمان می گذارد. صنعت خودرو سازی ۴۵ درصد از تولید ناخالص داخلی آلمان را تشکیل می دهد و از هر پنج شغل در این کشور، یک شغل مرتبط با این صنعت است.