آوارگان سوری در ترکیه بار دیگر به مرز یونان هجوم بردند

آوارگان سوری در ترکیه بار دیگر به مرز یونان هجوم بردند
نگارش از مسعود سالاری

نیروهای امنیتی ترکیه روز شنبه در حدود هزار مهاجر سوری را که در بزرگراهی در حوالی شهر ادیرنه نزدیک مرز یونان تجمع کرده بودند، متفرق کردند. تعدادی از

نیروهای امنیتی ترکیه روز شنبه در حدود هزار مهاجر سوری را که در بزرگراهی در حوالی شهر ادیرنه نزدیک مرز یونان تجمع کرده بودند، متفرق کردند. تعدادی از این آوارگان با اتوبوس به اردوگاه موقت و گروهی دیگر نیز به شهرهای دورتر از قبیل استانبول و ازمیر فرستاده شدند. این دومین اقدام مهاجران برای گذر از مرز ترکیه و یونان در روزهای اخیر است.

احمد داود اغلو، نخست وزیر ترکیه، در نشستی در همین زمینه گفت: «بعد از این جلسه، من شخصا به رهبران اروپا نامه می نویسم، مشکلات شما را به آنها می گویم و یک فراخوان بین المللی برای کمک به آوارگان سوری به راه می اندازم.»

بیش از دو میلیون آواره سوری و عراقی در ترکیه به سر می برند. به دلیل شرایط دشوار زندگی و مشکلات فراوان از جمله بیکاری در این کشور، روز به روز برشمار آوارگانی که تلاش می کنند خود را به کشورهای اروپایی برسانند افزوده می شود. در عین حال از آنجایی که خطر غرق شدن قایق های مهاجران در دریا هست، هر روز تعداد بیشتری از پناهجویان به سوی نقطه مرزی «بازارکوله» می روند تا از راه زمینی به یونان برسند.

مطالب مرتبط