Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نقش یوزپلنگ ایرانی بر روی هواپیما؛ تلاش برای جلوگیری از انقراض یک حیوان نادر

نقش یوزپلنگ ایرانی بر روی هواپیما؛ تلاش برای جلوگیری از انقراض یک حیوان نادر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شرکت هواپیمایی معراج در ایران به منظور حساس کردن افکار عمومی در قبال یک گونه در حال انقراض از یوزپلنگ، موسوم به یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی،

آگهی

شرکت هواپیمایی معراج در ایران به منظور حساس کردن افکار عمومی در قبال یک گونه در حال انقراض از یوزپلنگ، موسوم به یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی، مبادرت به طراحی نقش این حیوان بر روی دماغه دو هواپیمای این شرکت کرده است.

با اخذ مجوزهای قانونی هم اکنون دو فروند هواپیمای ایرباس 600-003 و ایرباس ۳۲۰A خطوط هوایی معراج در مسیرهای داخلی و خارجی با نقش یوزپلنگ بر دماغه هواپیما پرواز می کنند، نقشی که موجب جلب نظر مسافران و دیگر خطوط هوایی داخلی و خارجی شده است.

خلبان علی مهرآور، معاون بازرگانی خطوط هوایی این شرکت، درباره هدف از این کار می گوید: «برای ایرلاین های داخلی و خارجی و کسانی که با ما در این صنعت همگام هستند بسیار خوشایند بود و همه آنها تبریک گفتند. شاید این شود که در این مسیر شرکت های دیگر داخلی و خارجی در راستای ارتقای برندهای ملی خودشان یا مسائلی که درباره آثار محیط زیستی هستند کمک بکنند یا خودشان دست به کار شوند که آن را ارتقا دهند.»

این سریعترین جانور روی زمین، با پوست و رنگی منحصر به فرد، در گذشته در بیشتر مناطق آفریقا و گستره وسیعی از آسیای مرکزی و شبه قاره هند یافت می شد، اما امروزه با کاهش شدید جمعیت روبرو شده است. این جانور توانایی حرکت با تندی برابر با ۱۱۰ کیلومتر در ساعت را دارد. سرعت یوزپلنگ در عرض ۳ ثانیه پس از آن که شروع به دویدن می کند، به ۹۶ کیلومتر در ساعت می رسد.

ایران از دهه هفتاد تنها زیستگاه این نوع یوزپلنگ در جهان است و فقط هفتاد قلاده از آن باقی مانده که همگی در ایران زندگی می کنند.

شکار غیرمجاز و تصادفات جاده ای مهمترین عوامل کم شدن یوزپلنگ آسیایی به شمار می رود. مرتضی اسلامی دهکردی، مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایران، در این باره به یورونیوز گفت: «متاسفانه یوزپلنگ در تمام کشورهای آسیایی منقرض شده است و تنها جمعیت بسیار کوچکی در ایران باقی مانده است و برای همین به آن یوزپلنگ ایرانی می گویند. جمعیتش بسیار شکننده است ولی طی این سالها تلاش شده است با فعالیتهای حفاظتی و پژوهشی و فعالیت های آموزشی به یک ثبات نسبی برسد.»

تلفیق نقش سریعترین جانور روی زمین با سریعترین وسیله حمل و نقل که به دست بشر ساخته شده، ترکیبی هوشمندانه ، جذاب و قابل تامل است. پیش تر تصویر یوزپلنگ ایرانی برای جلب توجه جهانیان، بر روی پیراهن بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل نیز چاپ شده بود.

جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در ادامه این گزارش خود، از فرودگاه مهرآباد تهران چنین می گوید: «نقش سریعترین حیوان روی خشکی در جهان در حالی روی این هواپیما نقش بسته است که علاقمندان محیط زیست و محیط بانان در ایران شاهد از بین رفتن گونه های زیبای جانوری دیگری مانند شیر ایرانی و ببر مازندران بوده اند. آنها می دانند اگر حالا کاری نکنند، برای معرفی این گونه ها به نسلهای بعد چیزی جز این تصاویر باقی نخواهد ماند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نجات پلنگ از عمق چاه در هند

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد