Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کودتا در بورکینافاسو، گارد ریاست جمهوری قدرت را در دست گرفت

کودتا در بورکینافاسو، گارد ریاست جمهوری قدرت را در دست گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سربازان گارد ریاست جمهوری بورکینافاسو که از وفاداران به بلز کمپائوره، رییس جمهوری پیشین این کشورند، صبح روز پنجشنبه اعلام کودتا کردند. آنها با انحلال

آگهی

سربازان گارد ریاست جمهوری بورکینافاسو که از وفاداران به بلز کمپائوره، رییس جمهوری پیشین این کشورند، صبح روز پنجشنبه اعلام کودتا کردند.

آنها با انحلال نهادهای وابسته به دولت موقت، وعده دادند که بزودی انتخابات جدیدی را برگزار کنند.

پیش از این نیز میشل کافاندو، رئیس جمهوری موقت و اسحاق زیدا، نخست وزیر و چند تن از وزیران، در جریان برگزاری یکی از جلسات کابینه، توسط گارد ریاست جمهوری بازداشت شده بودند.

طی ماههای اخیر، تنشها در بورکینافاسو افزایش یافته بود. روز چهارشنبه صدها معترض با تجمع در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در اوآگادوگو، پایتخت این کشور خواهان آزادی رئیس جمهوری موقت و نخست وزیرش شدند. این اعتراضات سرانجام با دخالت نیروهای نظامی و تیراندازی آنها به پایان رسید.

از زمان سقوط حکومت ۲۷ سالۀ بلز کمپائوره، رییس جمهوری برکنار شده این کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی، این کشور توسط دولت موقت اداره می شد.

مقرر شده بود که میشل کافاندو، رئیس جمهوری موقت این کشور با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۱۱ اکتبر، زمینه انتقال قدرت به شیوه ای دموکراسی مآبانه را به دولت منتخب مردم فراهم کند.

سازمان ملل متحد با محکوم کردن کودتا و بازداشت اعضای دولت موقت، خواستار آزادی فوری آنها شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رییس جمهور و نخست وزیر بورکینافاسو به گروگان گرفته شدند