Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هدف روسیه از تقویت حضور نظامی خود در سوریه چیست؟

هدف روسیه از تقویت حضور نظامی خود در سوریه چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

در هفته های گذشته گزارش های متعددی از افزایش حمایت نظامی روسیه از دولت بشار اسد و گمانه زنی هایی درباره ایجاد یک پایگاه هوایی روسیه در بندر لاذقیه منتشر شد. در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از حمایت نظامی از دولت بشار اسد دفاع می‌کند، آمریکا نگران تقویت دولت سوریه و تضعیف ائتلاف بین‌المللی علیه داعش است.

در سی و یکمین برنامه «همراه با یورونیوز» دیدگاه های شما را با شهیر شهید ثالث، روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل بین المللی و شاهو حسینی، روزنامه نگار و از مخاطبان یورونیوز در میان گذاشتیم.

«از چچن تا حلب؛ روسیه در معرض تهدید مستقیم اسلامگرایان افراطی قرار دارد»

شهیر شهید ثالث درباره اهداف روسیه از افزایش حضور نظامی در سوریه گفت: «روسیه یک برنامه راهبری و استراتژیک دارد که بر مبنای آن می خواهد در منطقه نقش داشته باشد. دلیل آن این است که وقتی این کشور در چالش های منطقه ای و از جمله بحران اوکراین در تعامل با قدرت های جهانی قرار می گیرد، نیاز دارد تا در مناطق دیگر امکان مانوور داشته باشد تا به وسیله آن بتواند در معادلات قدرت، توان چانه زنی خود را حفظ کند.»

وی حضور روسیه در منطقه را مساله ای تاریخی توصیف کرد و گفت: «روسیه با مصر از دهه ۵۰ ارتباط داشته است، با عراق از گذشته های دور در مراوده بوده و با سوریه از زمان حافظ اسد ارتباط بسیار نزدیکی داشته است. روسیه می خواهد به عنوان یک قدرت در عرصه جهانی واز جمله منطقه حساس خاورمیانه باقی بماند.»

این تحلیلگر مسائل بین المللی هدف دیگر مسکو از تقویت قوای نظامی در سوریه را تاثیر مستقیم تحولات این کشور بر روسیه توصیف کرد و گفت: «روسیه کشوری است که در اثر تحولات سوریه مستقیما در معرض خطر تروریسم است، یعنی اگر به نیروهای داعش نگاه کنید حتی در سطح فرماندهی تروریست های چچنی را بسیار زیاد می بینید. البته هم چچنی ها زیاد هستند و هم افرادی که از شمال آسیای میانه و قفقاز به داعش پیوسته اند. این ها خطر مستقیم برای روسیه است.»

اما چرا اخیرا این حضور نظامی علنی شده و افزایش یافته است؟ آقای شهید ثالث در این باره گفت: «افزایش حضور نظامی روسیه در این مقطع به این دلیل است که طبق اطلاعاتی که در ماه سپتامبر (شهریور) منتشر شد، حکومت اسد تنها یک سوم سوریه را در اختیار دارد. نیمی از سوریه در دست داعش است و بقیه بین کردها، جبهه نصرت و دیگر گروه های شبه نطامی اپوزیسیون تقسیم شده است.»

وی داعش را به عنوان تنها جایگزین واقعی حکومت سوریه در شرایط کنونی توصیف کرد و «گفت: هدف روسیه جلوگیری از این تحول در ساختار سیاسی سوریه است.»

وی اضافه کرد: «از سوی دیگر روسیه می خواهد به قدرت های دیگر جهانی بگوید که اگر می خواهید در این جا وارد جنگ شوید و رژیم اسد را پایین بکشید باید مستقیما با ما روبه رو شوید. همچنین حدود یک ماه پیش اخباری هم درباره سفر سردار سلیمانی به روسیه منتشر شد که به نظر می رسد هماهنگی هایی هم در این زمینه با ایران صورت گرفته است.»

«سیاست های آمریکا در منطقه شکست خورده است»

آقای شهید ثالث می گوید: «سیاست آمریکا در قبال بحران سوریه با پستی و بلندی و سردرگمی همراه بوده است. واشنگتن چندین بار تاکتیک های خود درباره سوریه را عوض کرده است. ابتدا معتقد بود که باید بشار اسد از قدرت کنار رود و الان متوجه داعش شده است.»

وی به گزارش سازمان اطلاعات آمریکا ( CIA ) به نقل از یکی از مقام های آمریکایی اشاره کرد: طبق گزارش سی آی ای، بمباران ها ائتلاف جهانی، قدرت نظامی داعش را به هیچ وجه کم نکرده است. «از طرف دیگر در حال حاضر فقط چهار یا پنج نفر نیروی آموزش دیده آمریکا در سوریه علیه داعش مبارزه می کنند.»

وی افزود: «آمریکا هم نمی خواهد سرباز به منطقه بفرستد. کافی است دمشق سقوط کند تا امنیت تمام کشورهای اطراف از جمله اسرائیل، عراق، لبنان و اردن به خطر بیافتد. یک زلزله در منطقه ایجاد می شود و از آن فراتر تروریسمی در دنیاایجاد می شود و جهان را به خطر خواهد انداخت.»
آقای شهید ثالث با طرح فرضیه عدم مداخله ایران و روسیه در سوریه گفت: «سوریه در این مرحله راه حل دیپلماتیک ندارد. در حال حاضر نیاز به شکل گیری یک ائتلاف بین المللی احساس می شود و راه حل دیگری هم وجود ندارد. اگر توانستند داعش را در آن منطقه تضعیف کنند، در مرحله بعد می توانند درباره حکومت آینده در سوریه تصمیم گیری کنند.»

آقای شهید ثالث معتقد است که ایران و روسیه هم موافق کناره گیری بشار اسد از حکومت سوریه هستند چرا که منافع این دو کشور هم اینگونه اقتضا می کند.
این کارشناس ساکن کانادا درباره تاثیر افزایش نظامی روسیه در سوریه بر سیاست های منطقه ای ایران گفت: «به نظرم باید منتظر نتیجه آخر و محصول حضور نظامی روسیه در سوریه باشیم. حرکت روسیه در جهت سیاست های ایران است. حضور روسیه به ایران هم کمک می کند تا مانع از پیشبرد برنامه های عربستان و ترکیه در منطقه شود.»

«تقویت حضور نظامی روسیه در سوریه سیاست منطقه ای ایران را تقویت می کند»

آگهی

شاهو حسینی، روزنامه نگار ساکن آلمان و از مخاطبان یورونیوز درباره دلایل افزایش حضور روسیه در سوریه گفت: « چند رویکرد در این زمینه مطرح است. رویکرد اول رویکر امنیتی روسیه است. امنیت خاورمیانه و امنیت سوریه و پیشگیری از سقوط رژیم بشار از اولویت های مسکو است؛ روسیه تلاش می کند تا سوریه در دست بنیادگرایان اسلامی و جهادگرایان نیافتد چراکه این موضوع تاثیر مستقیمی روی امنیت روسیه دارد؛ کشوری که در سال های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹ درگیر جنگی خونین با مسلمانان چچن بوده است.»

وی افزود: «رویکرد دوم، رویکرد سیاست خارجی است. در واقع سیاست خارجه روسیه در خاورمیانه را باید در چارچوب روابط متقابل با آمریکا فهمید. روسیه بعد از سقوط نظام کمونیستی و فروپاشی شوروی سابق از جغرافیا دنیا به عقب رانده شد. بخش بزرگی از اروپای شرقی را از دست داد و اخیرا هم با آغاز روابط دیپلماتیک بین کوبا و آمریکا ، روسیه در واقع آمریکای مرکزی را هم از دست داده است. بنابراین، این حضور می تواند برای روسیه مهم باشد.»

وی افزود: «رویکرد سوم رویکرد اقتصادی است. اگرچه روسیه یک کشور صنعتی پیشرفته نیست، اما از نظر انرژی یک کشور مطرح در منطقه و از نظر نظامی تولید کننده تسلیحات نظامی مدرنی است که به نظر می رسد که در خاورمیانه هم مشتری دارد.»

آقای حسینی در تشریح این رویکرد گفت: «روسیه از نظر اقتصادی خواستار کاستن استفاده ابزاری از اهرم نفت است. روسیه بزرگترین تولید کننده و صادرکننده نفت و گاز در جهان است و در نقطه مقابل عربستان، قطر، امارات متحدی عربی و بحرین قرار دارد که از دوستان آمریکا به حساب می آیند. بنابراین گاهی از نفت به عنوان اهرم فشار استفاده می شود و برای روسیه گاهی این موضوع چالش ساز و چالش برانگیز شده است. روسیه با حضور در خاورمیانه با این سه رویکرد درصدد کاستن از هژمونی آمریکا و دستیابی به امنیت است.»

آگهی

وی درباره سیاست های آمریکا در منطقه گفت: «آمریکا در حال حاضر فاقد یک استراتژی منسجم است.از پایان دهه ۸۰ میلادی و پایان جهان دو قطبی، حضور آمریکایی ها در منطقه استراتژیک، برنامه ریزی شده و منسجم نبود. حتی مماشات و عدم حضور آمریکایی ها هم ناشی از یک برنامه منسجم نیست. آمریکایی ها در سیاست خارجه خود در خاورمیانه دچار سردرگمی هستند. بنابراین وضعیت خاورمیانه روز به روز بحرانی تر می شود. »
وی معتقد است که اگر ائتلاف جهانی در سوریه شکل نگیرد، خاورمیانه در یک جنگ مذهبی خواهد سوخت و آتش این جنگ و تبعات امنیتی آن بدون تردید دامن اروپا را هم خواهد گرفت.

این روزنامه نگار همچنین درباره پیامدهای افزایش حضور نظامی روسیه در سوریه بر نقش ایران در در خاورمیانه گفت: «هرگونه روندی که منجر به بقای رژیم بشار اسد شود در خدمت استراتژی های ایران است و قطعا به نفع ایران است.»

مهمانان این برنامه، همچنین درباره تغییر ساختار بین المللی و گذار به یک جهان چند قطبی و تئورهای افول ایالات متحده آمریکا صحبت کردند. برای دیدن نسخه کامل این گفتگو روی ویدئو کلیک کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در حمله هوایی در مرز سوریه و عراق «۲۳ شبه نظامی مورد حمایت ایران» کشته شدند

۳ عضو کنگره آمریکا به منطقه تحت کنترل شورشیان سوریه سفر کردند

یک سازمان غیردولتی: هشت نفر در حملات روسیه به منطقه تحت کنترل شورشیان در سوریه کشته شدند