مرگ ده ها پناهجو در پی غرق شدن قایق حامل آنها در آبهای ترکیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مرگ ده ها پناهجو در پی غرق شدن قایق حامل آنها در آبهای ترکیه

غرق شدن یک قایق حامل گروهی از پناهجویان در جنوب غرب آبهای ترکیه در نزدیکی یکی از جزایر یونان، مرگ دستکم ۲۲ تن از جمله ۴ کودک را در پی داشت.

نیروهای گارد ساحلی ترکیه می گویند، موفق شده اند ۲۱۱ سرنشین این قایق را نجات دهند و جستجو برای یافتن سرنشینان ناپدیده شده این قایق نیز ادامه دارد.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر سابق یونان با اشاره به بحران پناهجویان به یورونیوز گفت: «همه کشورهای اروپایی باید مسئولیت بیشتری بپذیریم تا بتوانیم راه حلی مناسب برای این مشکل بیابیم. نباید به مشکل همچون مشکلی در همسایگی خود بنگریم و تمامی کشورهای همسایه باید همراهی کنند. باید سیاستی جدید را برای مقابله با این بحران بیابیم که متاسفانه اروپا تا امروز آن را نیافته است.»

جزایر یونان مقصد اصلی پناهجویانی است که از کشورهای همچون سوریه می آیند و سعی دارند خود را به خاک اروپا برسانند.

یکی از پناهجویان می گوید: «شنیده ایم که مرزها را بسته اند اما ما انتخاب دیگری نداریم. باید این راه را برویم و یا برگردیم به جایی که مرگ در انتظار ما است.»

سازمان ملل متحد روز سه شنبه از شکست وزرای این اتحادیه برای تصمیم گیری درباره سهمیه بندی پناهجویان ابراز “تاسف عمیق” کرد.

وزرای کشورهای اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل، نتوانسته اند در مورد تقسیم و جابجایی ۱۲۰ هزار پناهجو براساس سهمیه بندی اجباری به اجماع برسند و قرار شد نشستی دیگر در ماه اکتبر برگزار شود.

به گزارش کمیساریایی عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، طی ۵ ماه نخست سال جاری بیش از ۴۲ هزار پناهجو از طریق دریا خود را به یونان رسانده اند .