لیگ ملی دموکراسی میانمار تبلیغات خود را برای انتخابات آغاز کرد

لیگ ملی دموکراسی میانمار تبلیغات خود را برای انتخابات آغاز کرد
نگارش از Euronews

لیگ ملی برای دموکراسی که رهبری آن را آنگ سان سوچی به عهده دارد، تبلیغات خود را برای انتخابات پارلمان میانمار آغاز کرد. این حزب که اصلی ترین حزب مخالف

لیگ ملی برای دموکراسی که رهبری آن را آنگ سان سوچی به عهده دارد، تبلیغات خود را برای انتخابات پارلمان میانمار آغاز کرد. این حزب که اصلی ترین حزب مخالف حکومت میانمار است، امیدوار است بتواند به اکثریت مجلس برای تغییر دولت در این کشور دست یابد.

آنگ سان سوچی، برندۀ جایزه صلح نوبل و رهبر این حزب در پیامی این انتخابات را یک فرصت برای استقرار دموکراسی در کشور دانست و گفت: «امیدوارم که تمام دنیا اهمیت این انتخابات برای ما را درک کنند. برای داشتن یک انتخابات آزاد و عادلانه از همه می خواهم در تمام مراحل این انتخابات بر آن نظارت کنند. این بهترین کمک شما برای صلح و پیشرفت در این کشور است.»

از آنجاییکه رئیس جمهوری میانمار از سوی نمایندگان پارلمان انتخاب می شود، در صورت پیروزی لیگ ملی برای دموکراسی در این انتخابات، شانس زیادی برای ریاست جمهوری فردی از این حزب وجود دارد.

با این حال کسانی که با اتباع خارجی ازدواج کرده اند و دارای فرزندانی با ملیت خارجی هستند، بر اساس قانون اساسی میانمار نمی توانند به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شوند. این امر مورد اعتراض لیگ ملی دموکراسی و در راس آن، آنگ سان سوچی است که دارای همسری بریتانیایی الاصل است.

تین سین که پیش از رسیدن به ریاست جمهوری یکی از ژنرال های ارتش میانمار و نخست وزیر حکومت نظامی این کشور بود، در پی انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۱ میلادی به ریاست جمهوری میانمار انتخاب شد. مخالفان داخلی و همچنین نهادهای بین المللی انتخابات پارلمانی ۲۰۱۱ را ناسالم دانسته و به تقلبهای صورت گرفته در آن معترض بودند.

میانمار نزدیک به ۵۰ سال توسط یک حکومت نظامی متشکل از ژنرال های ارتش رهبری می شد اما در سال ۲۰۱۱ و با انتخابات عمومی، نخستین حکومت غیرنظامی بر سر کار آمد. تین سین در آن سال به عنوان نخستین رئیس جمهوری از طریق رای پارلمان انتخاب شد و تغییراتی را نیز در این کشور صورت داده است که از آن جمله می توان به آزادی رسانه ها، آزادی زندانیان سیاسی و همچنین لغو ممنوعیت فعالیت لیگ ملی دموکراسی اشاره کرد.

انتخابات پارلمان میانمار روز هشتم نوامبر برگزار می شود و بیش از ۶۰۰۰ کاندیدا از احزاب مختلف برای ورود به پارلمان این کشور با یکدیگر رقابت می کنند. لیگ ملی دموکراسی با هزار نامزد در این انتخابات شرکت خواهد کرد. این نخستین بار است که به حزب لیگ ملی دموکراسی اجازۀ حضور در انتخابات سراسری میانمار داده شده است.

مطالب مرتبط