افراد ناشناس«گوشۀ کثیف» در کاخ ورسای را کثیف کردند

افراد ناشناس«گوشۀ کثیف» در کاخ ورسای را کثیف کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

افراد ناشناس روز یکشنبه، ششم سپتامبر، اقدام به نوشتن شعارهای ناسیونالیستی و ضد یهودی به روی «گوشۀ کثیف»، چیدمان غول پیکر نصب شده در محوطۀ کاخ ورسای

آگهی

افراد ناشناس روز یکشنبه، ششم سپتامبر، اقدام به نوشتن شعارهای ناسیونالیستی و ضد یهودی به روی «گوشۀ کثیف»، چیدمان غول پیکر نصب شده در محوطۀ کاخ ورسای کردند. این امر موجب خشم مقامات هنری و فرهنگی فرانسه و همچنین آنیش کاپور، خالق این اثر شده است.

فلور پلرن، وزیر فرهنگ فرانسه که به همین مناسبت در کاخ ورسای حاضر شده بود، با بیان اینکه خرابکاران مجازات خواهند شد، گفت: «کسانی که مرتکب این عمل شده اند، ممکن است به هفت سال زندان و پرداخت ۱۰۰ هزار یورو جریمه محکوم شوند. من می خواهم که این افراد تنبیه شوند و برای دستگیری آنها از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد. در این کشور فرهنگ و هنر همانند آزادی بیان جایگاه مهمی دارد و چنین رفتارهایی غیرقابل قبول است.»

فرانسوآ اولاند، رئیس جمهوری فرانسه نیز در پیامی، با محکوم کردن اقدام خرابکاران، با هنرمند این اثر اعلام همبستگی کرده است.

این دومین باریست که افراد ناشناس با گرایش های ضد یهودی و سلطنت طلبان اقدام به خرابکاری این اثر می کنند. خرابکاران در ماه ژوئن نیز اقدام به پاشیدن رنگ زرد به روی این اثر ۶۰ متری کرده بودند. در سالهای جنگ جهانی دوم، آلمان نازی از ستاره های زرد رنگ برای شناسایی یهودیان کشورهای اروپایی از دیگر افراد جامعه استفاده می کرد.

آنیش کاپور که ملقب به عنوان «سر» نیز هست، اعلام کرده است که شعارهای ضد یهودی نوشته شده به روی “گوشۀ کثیف”:

fleurpellerin</a> vient à <a href="https://twitter.com/CVersailles">CVersailles pour réagir avec catherinepegard</a> à ces inscriptions scandaleuses et ordurières. <a href="http://t.co/wHOQi5S0ES">pic.twitter.com/wHOQi5S0ES</a></p>&mdash; Kapoor Versailles (AKversailles) 6 Septembre 2015

را پاک نخواهد کرد و این اثر از این پس با این شعارها به نمایش در خواهد آمد. خرابکاران در یکی از شعارهای نوشته شده، با اشاره به مذهب یهودی آنیش کاپور، اثر وی را «تجاوز یک فعال یهودی منحرف به ملت فرانسه» خوانده اند. اشارۀ این افراد به عنوان غیررسمی است که به این اثر داده شده است. از گوشۀ کثیف با عنوان «واژن ملکه» به کنایه از ملکه آنتوانت نیز نام می برند. این امر به شدت از سوی سلطنت طلبان و ناسیونالیست های فرانسوی مورد اعتراض واقع شده است. آنیش کاپور می گوید رسانه ها از سخنان وی این عنوان را اتخاذ کرده اند و منظور وی هرگز «ملکه آنتوانت» نبوده است.

پلیس ورسای تحقیقات در این زمینه را آغاز کرده و به گفتۀ منابع پلیس این شهر، این خرابکاری نشانه ای از گرایش های سلطنت طلبانه در خود دارد.

آنیش کاپور که ملیت هندی – بریتانیایی دارد، از مادری عراقی و یهودی متولد شده و این مذهب را از وی به ارث برده است. «گوشۀ کثیف» چیدمانی متشکل از یک سازۀ آهنی به شکل شیپور است که در اطراف آن، تخت سنگ های سیمانی بزرگی چیده شده است. این اثر قرار است پس از ورسای، در بیینال لیون به نمایش درآید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین‌الملل «تداوم فرسایش» حقوق بشر در فرانسه در سال ۲۰۲۳ را محکوم کرد

«مادر کجاست؟»؛ سر لیست راست افراطی فرانسه در انتخابات پارلمانی اروپا به همجنسگراهراسی متهم شد

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد