بدبینی بانک مرکزی اروپا نسبت به رشد اقتصادی در حوزه پولی یورو

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
بدبینی بانک مرکزی اروپا نسبت به رشد اقتصادی در حوزه پولی یورو

سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا در نشست روز پنجشنبه خود تغییری در سیاستهای پولی این نهاد ایجاد نکردند. بدین ترتیب نرخ بهره بانک مرکزی اروپا از ۰.۰۵ درصد تغییر نکرد.

اما ماریو دراگی، رییس این نهاد از تجدیدنظر در پیش بینی های مربوط به رشد اقتصادی در حوزه پولی یورو خبر داد.

ماریو دراگی در جریان یک کنفرانس خبری پس از نشست این نهاد گفت: «احتمال زیادی وجود دارد که رشد اقتصادی در حوزه پولی یورو با توجه به تغییراتی در برخی بخشها کند شود. اما اجرای برنامه خرید اوراق قرضه ادامه خواهد داشت. این برنامه تاثیر مثبتی بر روی نرخ وام و دسترسی به آن برای شرکتها خواهد داشت.»

براساس پیش بینی های جدید بانک مرکزی اروپا رشد اقتصادی در حوزه پولی یورو در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱.۴ درصد و در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱.۷ درصد خواهد بود. این پیش بینی ها کمتر از ارزیابی های قبلی این نهاد است.

اما این نهاد نسبت به تحول نرخ تورم در سال ۲۰۱۵ در حوزه پولی یورو نیز خوش بین نیست و پیش بینی می کند تا پایان سال جاری میلادی به رقم ۰.۱ درصد برسد. در ارزیابی های قبلی این نرخ ۰.۳ پیش بینی شده بود. نرخ تورم در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱.۱ درصد خواهد بود که نسبت به پیش بینی های قبلی ۰.۴ درصد افت دارد.

نرخ بسیار پایین تورم در منطقه پولی یورو بانک مرکزی اروپا را برآن داشت تا برنامه بازخرید ماهانه اوراق قرضه دولتی خود را به مرحله اجرا درآورد. با وجود این آمارها نشان می دهد نرخ تورم در این منطقه نسبت به یک سال گذشته تغییر چندانی پیدا نکرده است.

اما دلیل بدبینی بانک مرکزی اروپا نسبت به آهنگ رشد اقتصادی در حوزه پولی یورو کاهش جهانی تقاضا و نگرانی درباره بازار قدرتهای نوظهور اقتصادی گزارش شده است.

کندی روند رشد اقتصادی چین، دومین قدرت بزرگ اقتصادی دنیا می تواند اقتصاد حوزه پولی یورو را نیز دچار تزلزل کند.