پلیس چک زیر فشار انتقادها شماره گذاری مهاجران را متوقف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پلیس چک زیر فشار انتقادها شماره گذاری مهاجران را متوقف کرد

پلیس جمهوری چک روز پنجشنبه اعلام کرد شماره گذاری بر روی بازوی مهاجران دستگیر شده در شهر مرزی بریسلاو را متوقف کرده است. این اقدام جنجال برانگیز که یاد آور عملکردی مشابه در اردوگاههای نازی است با انتقاد شدید کنشگران و اتحادیه مدافعان حقوق بشر جمهوری چک مواجه شد.

روز سه شنبه ماموران پلیس شماره هایی را با ماژیک روی دستان دویست و چهارده مهاجر دستگیر شده در بریسلاو حک کردند که بازتاب گسترده ای در رسانه ها پیدا کرد.

یک سخنگوی وزارت کشور جمهوری چک به خبرنگاران گفت این شماره گذاری به دلیل شمار زیاد کودکانی صورت گرفت که در بین مهاجران بودند. وی تاکید کرد این اقدام برای گم نشدن کودکان انجام گرفت.

مهاجران در حالی که سوار بر قطار از بریسلاو شهری واقع در منطقه مرزی چک با اتریش و اسلواکی عبور می کردند، دستگیر شدند. وزارت کشور پیشتر در این منطقه کمپی برای پناهجویان دایر کرده بود که شهردار بریسلاو مخالف آن بود: «اینکه اردوگاه به طور تقریبی سیصد مهاجر را خواهد پذیرفت خبر خوشایندی برای منِ شهردار نیست. گرچه بهتر از آن است که این افراد آزادانه در بریسلاو قدم بزنند و باعث برهم زدن صلح شوند.»

جمهوری چک همانند مجارستان کشوری ترانزیت برای مهاجران است. تاکنون هیچیک از مهاجران در این اردوگاه بریسلاو اسکان داده نشده اند.