یمن یکشنبۀ خونینی را پشت سر گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یمن یکشنبۀ خونینی را پشت سر گذاشت

حملۀ جنگنده های ائتلاف علیه حوثی ها در یمن روز یکشنبه نیز ادامۀ یافت. در این حملات دست کم ۳۷ نفر قربانی شدند.

در نخستین عملیات، جنگنده های سعودی یک کارخانۀ تولید آب معدنی را در استان «حجه» بمباران کردند که ۳۶ نفر در نتیجۀ آن کشته شدند. به گفتۀ فرماندهان این ائتلاف که عربستان سعودی رهبری آن را به عهده دارد، از این کارخانه برای تولید بمب استفاده می شده است اما مسئولان این شهر می گویند کارخانۀ مذکور به تولید آب معدنی اختصاص داشته و غیرنظامیان در آن به کار مشغول بوده اند.

همزمان با این حملات، بمباران مناطقی از شهر صنعا نیز از سوی ائتلاف ادامه داشت.

یکی از شهروندان این شهر می گوید: «آنها از ساعت ده و نیم شروع به شلیک موشک کردند. اینجا همه غیرنظلامی هستند و هیچ حوثی اینجا دیده نمی شود. آنها غیرنظامیان را هدف گرفته بودند، همه در اینجا غیرنظامی هستند.»

در حملات به صنعا نیز یک غیرنظامی کشته شده است. سخنگوی ائتلاف علیه حوثی ها این امر را تکذیب کرده و در هر دو عملیات، هدف این بمباران ها را مواضع حوثی های شورشی عنوان کرده است. وی همچنین حوثی ها را به استفاده از مهاجران آفریقایی یمن در جنگ با نیروهای دولتی متهم کرده است. این در حالیست که دولت یمن ۵۰۰۰ نفر از طرفداران رئیس جمهوری این کشور را مأمور تقویت ارتش یمن در مقابل حوثی ها کرده است.

سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارشی تاکید کرده است که در ماه گذشته، بمباران های ائتلاف سرکوب حوثی ها در یمن بیشترین قربانی از میان غیرنظامیان را برجای گذاشته است که می توان از آن به عنوان جنایت جنگی نام برد.

همزمان با این بمباران ها، عبدالرحمان السنیدی، رئیس ادارۀ امنیت شهر عدن بر اثر تیراندازی افراد ناشناس به قتل رسید. هنوز هیچ گروهی ترور وی را به عهده نگرفته اما منابع خبری این شهر قتل وی را به القاعده نسبت می دهند.

از زمان آغاز جنگ داخلی در یمن، دست کم ۴۳۰۰ نفر قربانی نبردهای میان حوثی های شورشی و طرفداران عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری این کشور شده اند.