Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خشونت مسلحانه در آمریکا و تابوی اصلاح قانون حمل سلاح

خشونت مسلحانه در آمریکا و تابوی اصلاح قانون حمل سلاح
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا سه ماه پیش و برای چندمین بار، نسبت به لزوم کنترل سلاح در کشورش اینگونه هشدار داده بود: «بیش از یازده هزار

آگهی

گزارش تفصیلی
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا سه ماه پیش و برای چندمین بار، نسبت به لزوم کنترل سلاح در کشورش اینگونه هشدار داده بود: «بیش از یازده هزار نفر تنها در سال ۲۰۱۳ بر اثر خشونت های مسلحانه جان باخته اند. در هر کشوری خشونت، افراد منفور و اذهان بی ثبات وجود دارد. تفاوت در اینجاست که سهولت دسترسی به سلاح در هیچ کشور دیگری تا این اندازه نیست.»

این هشدار ماه ژوئن و پس از تیراندازی در کلیسای چارلستون داده شد. دراین حادثه جوانی بیست و یک ساله و از پیروان فرقه برتری نژادیِ سفید پوستان با گشودن آتش به سوی افراد حاضر در کلیسای متعلق به جامعه سیاه پوستان، نه تن را به کشتن داد.

خشم و انزجاری که این کشتار برانگیخت یکی از دلایلی است که عامل تیراندازی به سوی خبرنگاران در شهر رونوک برای توجیه اقدام خود مطرح کرده است. با این حادثه بحث همیشگی کنترل سلاح گرم بار دیگر در آمریکا داغ شده است.

کاخ سفید باردیگر خواستار ورود کنگره به مسئله کنترل سلاح شده اما امید چندانی به اجابت این درخواست نیست.

از میان نامزدهای ریاست جمهوری، هیلاری کلینتون که برای کمپین انتخاباتی در آیووا به سر می برد نخستین فردی بود که خواهان اقدام در این مورد شد: «ما باید برای خشونت های مسلحانه در آمریکا کاری انجام دهیم و من این به آن خواهم پرداخت. افراد زیادی هستند که این مسئله را به خوبی می شناسند و با آن مخالفند ولی به دلیل سخت بودن به سمتش نمی روند.»

در بین جمهوری خواهان، بسیاری با حمایت از خانواده قربانیان به این حادثه واکنش نشان دادند. ازجمله جب بوش که در پیام تویتری اش هیچ اشاره ای به قانون حمل سلاح گرم در آمریکا نکرد.

فرماندار سابق ایالت فلوریدا که از جمله نامزدهای انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان برای کاندیداتوری ریاست جمهوری است چند ماه پیش طی سخنانی در کنگره انجمن ملی سلاح آمریکا گفت: «جهان بینی لیبرال و مترقی باراک اوباما، هیلاری کلینتون، اریک هولدر و بسیاری دیگر، مبتنی بر خارج کردن سلاح از دستان آمریکایی های خوب و شهروندان قانونمند است. اما متمم دوم قانون اساسی نقطه ای است که دولت اوباما در آن به بن بست برخورد خواهد کرد.»

ناکامی در اصلاح قوانین مربوط به حمل و فروش سلاح از جمله شکست های مهم اوباما در طول دو دوره ریاست جمهوری است. او حتی در قانع کردن افکار عمومی در این زمینه نیز توفیقی نداشته است. نظر سنجی موسسه تحقیقاتی پیو در پایان سال گذشته میلادی نشان داد برای نخستین بار پس از بیست سال، اکثر (پنجاه و دو درصد) مردم آمریکا از قانون حق حمل سلاح حمایت می کنند و تنها چهل و شش درصد مخالف آن هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترور نافرجام ترامپ به روایت تصاویر؛ ژست گوش‌ خون‌آلود و مشت گره کرده چگونه خلق شد؟

نابغه ریاضی سرخورده یا جمهوری‌خواه شیفته اسلحه؛ از عامل ترور دونالد ترامپ چه می‌دانیم؟

انصراف از رقابت با ترامپ؛ آیا اوباما بایدن را متقاعد می‌کند؟