بشار اسد: با تروریسم مبارزه و با مخالفان مذاکره می کنیم

بشار اسد: با تروریسم مبارزه و با مخالفان مذاکره می کنیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز سه شنبه در یک گفتگوی اختصاصی با شبکۀ تلویزیونی المنار، بر ادامۀ مبارزه با تروریسم تاکید کرد. در حال حاضر، نزدیک به ۳۰

آگهی

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز سه شنبه در یک گفتگوی اختصاصی با شبکۀ تلویزیونی المنار، بر ادامۀ مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

در حال حاضر، نزدیک به ۳۰ درصد خاک سوریه در تصرف نیروهای متعلق به گروه تروریستی موسوم به «دولت اسلامی» (داعش) قرار دارد.

رئیس جمهوری سوریه در پاسخ به سوالی در مورد برداشت وی از راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه گفت: «می گویند باید برای دستیابی به راه حل، باید با گروههای سیاسی مخالف گفتگو کنیم. ما حاضریم با گروههایی که اهل سوریه هستند و ریشه سوری دارند و از نظر مالی و سیاسی به هیچ کشور خارجی وابسته نیستند، مذاکره کنیم.» وی در ادامه این پاسخ، تاکید کرد تاکنون زمینه و فضای مناسب برای این گفتگوها فراهم نشده است.

بحران سوریه که حدود چهار سال و نیم پیش آغاز گردید، تاکنون دست کم ۲۵۰ هزار کشته برجای گذاشته است. از جمله تعداد زیادی غیرنظامی در شهرهای رقه، حمص، حما و حلب بر اثر بمباران نیروهای دولتی کشته شده اند.

ادامه بحران همچنین موجب شده است هزاران نفر از این کشور بگریزند و به سوی اروپا سرازیر شوند.

بشار اسد در گفتگو با شبکه المنار گفت: «نکتۀ مهم، ایجاد یک ائتلاف برای نبرد با تروریسم است. هر اتحاد، فعالیت، روش یا گفتگویی که منجر به توقف خونریزی در سوریه شود، در اولویت است و باید بدون هیچ تردیدی برای رسیدن به این هدف حرکت کنیم. مسالۀ مهم برای ما دستیابی به نتیجه در زمین کشورمان است. به طور منطقی، کشورهایی که در کنار تروریست ها ایستاده اند، نمی توانند در گروه کشورهایی قرار بگیرند که می خواهند علیه تروریستها بجنگند.»

رئیس جمهوری سوریه با اشاره به بمباران مناطقی از این کشور توسط اسراییل، تل آویو را حامی گروههای تروریستی در داخل سوریه معرفی کرد. وی همچنین با اشاره به اظهارات دی میستورا، فرستادۀ سازمان ملل در مورد حملات ارتش سوریه به غیرنظامیان درشهرهای این کشور، گفت: «فرستادۀ سازمان ملل فرد بی طرفی نیست و عموما کسی که با موافقت غرب به سوریه بیاید، نمی تواند بی طرف باشد در غیر این صورت او را نمی فرستادند.»

وی در این گفتگو به حمایت دولت روسیه از سوریه اشاره و تاکید کرد مسکو یکی از متحدان دمشق است و این کشور را در مقابل «تروریستها» و غرب تنها نگذاشته است. رئیس حکومت سوریه همچنین به توافق هسته ای ایران اشاره و آن را یک پیروزی برای مردم ایران بعد از مذاکرات طولانی دانسته و بر حسن روابط دو کشور تاکید کرده است.

همزمان با این سخنان بشار اسد، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در نشست سالانه خود با سفرای این کشور، با تاکید بر ادامۀ نبرد با تروریسم گفت: «ما باید به سلطۀ تروریسم در منطقه بدون حفظ بشار اسد پایان بدهیم. این دو به هم وابسته هستند. بموازات آن باید به فکر انتقال قدرت سیاسی در سوریه باشیم. این یک امر ضروری است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: یک نظامی ایرانی در حمله هوایی اسرائیل به سوریه کشته شد

سوریه: اسرائیل از جولان به چند نقطه در حومه دمشق حمله کرد

رویترز: سپاه پاسداران در پی حملات مرگبار اسرائیل نیروهای ارشد خود را از سوریه خارج کرد