Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مخالفت اصول گرایان تندرو با حذف نام فجر از جشنواره بین المللی فیلم ایران

مخالفت اصول گرایان تندرو با حذف نام فجر از جشنواره بین المللی فیلم ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حذف نام «فجر» از عنوان بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر و تغییر آن به «جشنواره بین المللی فیلم ایران»، با واکنش های منفی و تند چهره ها و رسانه های اصول گرا و تندرو مواجه شد.

بر اساس گزارش های خبرگزاری های داخلی، حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی، با صدور حکمی، سیدرضا میرکریمی، کارگردان و مدیرعامل خانه سینما را به دبیری «جشنواره بین المللی فیلم ایران» منصوب کرده است. در حکم صادره، برای اولین بار به جای عنوان «جشنواره بین المللی فیلم فجر» از عنوان «جشنواره بین المللی فیلم ایران» نام برده شده است.

بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر، از سال گذشته بعد از ۳۲ دوره برگزاری، از بخش سینمای داخلی ایران جدا و به طور مستقل در اردیبهشت ماه برگزار شد. بر اساس این تصمیم و سیاست های جدید سازمان سینمایی وزارت ارشاد، جشنواره فیلم فجر از این پس تنها به نمایش محصولات داخلی اختصاص خواهد داشت و فیلم های سینماگران خارجی، در جشنواره بین المللی فیلم ایران که در اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد رقابت خواهند کرد.

در بخشی از حکم سیدرضا میرکریمی آمده است: «جدایی بخش بین الملل جشنواره فجر فرصتی است برای برپایی همایشِ بزرگ و با شکوهِ همه سینماگرانی که همچنان به آینده سینمای فرهنگی، هنری و اصیل و انسانی باوردارند. «جشنواره ملی فیلم فجر» ، جشن سال تحویل سینمای ملی ایران و جشنواره بین الملل که پس از این رویداد بزرگ برگزار می شود فرصتی است استثنایی برای تبادل تجربه و اندیشه با سینمای جهان و معرفی تولیدات سالانه سینمای ایران به دوستداران نگاه ایرانی در سینما. این جشنواره که به نام ایران مزین است همچنین بهانه ای است برای معرفی فرهنگ وهنر سرزمینی که آوازه هنر و هنرمندانش جهانی و دیرپای است.»

جشنواره فیلم فجر، سال‌ها عنوان بین المللی را یدک می‌کشید در حالی که فاقد ویژگی ها و استانداردهای یک جشنواره معتبر بین المللی از جمله نمایش بدون ممیزی فیلم‌ها، حضور کارگردان ها و چهره های سرشناس سینمایی جهان و برگزاری کارگاه ها و مسترکلاس های سینمایی با حضور فیلمسازان برجسته بود.

حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی دربارۀ جداسازی دو بخش ملی و بین المللی جشنواره فیلم فجر گفته بود: «سالیان سال است که همه می‌دانند یا بخش بین الملل فجر باید حذف شود یا به معنای واقعی کلمه برگزار شود. امسال تنها سالی است که از همه دعوت می‌شود فیلم‌های بخش بین الملل فجر را ببینند… البته با برگزاری این بخش به صورت مستقل، من و تیم جشنواره خود را در یک آزمون سخت قرار دادیم برای اینکه معتقدیم کار درست را باید از یک نقطه شروع کرد و هزینه آن را هم باید به جان خرید.»

اما علیرضا رئیسیان، کارگردان سینمای ایران در گفتگو با جوان آنلاین، در مخالفت با تصمیم سازمان سینمایی می گوید: «اصولاً در هیچ جای دنیا مرسوم نیست جشنواره‌ای كه بیش از ۳۵ سال از عمر برگزاری آن می‌گذرد به یكباره تغییر نام بدهد و یک مفهوم عامی مثل «ایران» را به یک جشنواره بدهند. من در هیچ كجای دنیا تا به حال ندیده‌ام كه مثلاً بگویند جشنواره فیلم ایتالیا! چون چنین چیزی كاملاً نا مفهوم و غیر قابل درک است و نمی‌شود ما یک مفهوم عام را به عنوان یک اسم روی یک موضوع خاص بگذاریم. این كار به نظر من كاملاً اشتباه است. هم تفكیک دو بخش سینمای داخلی و بین‌الملل، هم جدا كردن مدیریت این جشنواره و هم تغییر اسمش اشتباه خیلی بزرگی است.»

اما بیشتر مخالفان تغییر نام جشنواره فیلم فجر، تصمیم سازمان سینمایی را مغایر با دیدگاه رهبر انقلاب و ناشی از فضای «پساتحریم» و «پساتوافق» ارزیابی کرده اند. حسن بنیانیان، یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، در گفتگو با برنامه رادیویی سینما معیار، در مخالفت با حذف نام “فجر” توسط سازمان سینمایی گفته است: «حذف نام فجر از جشنواره خبر بدی است که شورا موضع نشان خواهد داد. در شرایط پساتوافق نیازمند ترویج بیشتر عناوین انقلابی هستیم.»

سایت خبری اصول گرای جوان آنلاین نیز، در تحلیل اقدام سازمان سینمایی می نویسد: « اكنون پس از برگزاری ۳۳ دوره جشنواره فیلم فجر و به فاصله دو روز پس از فرمایش‌های رهبر انقلاب مبنی بر قاطعیت در بستن راه نفوذ نظام سلطه و اینكه هیچ چیزی با گذشته تغییر نكرده است مسئولان سازمان سینمایی دولت تدبیر و امید در اقدامی عجیب كه به نوعی در مسیر استحاله درونی سینمای كشورمان قابل ترجمان است، نام «فجر» را از بخش بین‌الملل آن با بهانه‌های واهی و كوته بینانه حذف كرده‌اند. این اقدام نه فقط برای رسانه‌ها كه حتی برای سینماگران نیز حیرت آور بوده است.»

همچنین پایگاه خبری- تحلیلی شهید خبر در واکنش به تصمیم اخیر سازمان سینمایی، تغییر عنوان جشنواره بین المللی فیلم فجر و حذف کلمه فجر از آن را ادامه سیاستی دانست که «قصد دارد از فرهنگ انقلابی نیم قرن اخیر ملت ایران ایدئولوژی زدایی کند.»

به نوشتۀ این پایگاه خبری اصول گرا، «حذف عنوان فجر از جشنواره بین المللی فیلم فجر را نباید یک تصمیم عادی که در پروسه اداری سازمان سینمایی گرفته شده محسوب کرد بلکه این اقدام بی تردید تکه ای دیگر از پازل تهی کردن انقلاب اسلامی از محتوای آن است که حالا دیگر وارد فاز علنی تر شده و قرار است حتی نام و نشانی هم از آنچه که این جشنواره باید باشد نماند تا روزی شخصی مثل حاتمی کیا هم مدعی این نکته نشود که چرا آثار ارائه شده در این جشنواره با نام آن سنخیتی ندارد بلکه مغایر هم هست.»

عباس رافعی، از فیلمسازان نزدیک به جناح اصول گرا نیز در گفتگو با روزنامه کیهان، ضمن انتقاد از سیاست های جدید سازمان سینمایی، با تغییر نام جشنواره فیلم فجر مخالفت کرده و گفته است: ‌«حس خوبی نسبت به حذف نام «فجر» ندارم. حس خوبی هم به جدا کردن بخش داخلی یا ملی و بخش بین‌المللی جشنواره فیلم فجر ندارم. همان اتفاق بدی که در رابطه با جشنواره فیلم کودک و نوجوان افتاد، به نوعی دیگر تکرار شد. من در جشنواره‌های خارجی مختلفی شرکت کردم. همه، جشنواره فیلم فجر جمهوری اسلامی ایران را می‌شناسند. جشنواره‌ای که برای بزرگداشت آرمان‌های انقلاب شکل گرفت و حالا برخی افراد غیرسینمایی که چند صباحی مهمان سینمای ایران هستند، درصدد تجزیه سینما و زدودن نام فجر هستند.»

با جدا سازی بخش ملی و بین المللی جشنواره فیلم فجر، امسال بخش ملی به دبیری محمد حیدری در بهمن ماه ۱۳۹۴ (دهۀ فجر) و بخش بین الملل با عنوان «جشنواره بین الملل ایران» به دبیری سید رضا میرکریمی در اردیبهشت سال ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فهرست پربازدیدترین مقالات ویکی‌پدیا در سال ۲۰۲۳؛ چت جی‌پی‌تی یکه‌تاز شد

محمد رسول‌اف در آستانه شروع جشنواره کن «مخفیانه» از ایران خارج شد

چرا مقام‌های شهر میلان به دنبال ممنوعیت فروش بستنی و پیتزا پس از نیمه‌شب هستند؟