Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اوجگیری تنش در مرز دو کره؛ پیونگ یانگ ضرب الاجل تعیین کرد

اوجگیری تنش در مرز دو کره؛ پیونگ یانگ ضرب الاجل تعیین کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی پس از پایان جنگ دو کره که طی سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ به طول انجامید، همواره تنش ها و درگیری های پراکنده مرزی که اغلب آنها با تحریکات پیونگ

آگهی

گزارش تفصیلی

پس از پایان جنگ دو کره که طی سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ به طول انجامید، همواره تنش ها و درگیری های پراکنده مرزی که اغلب آنها با تحریکات پیونگ یانگ آغاز شده، توافقنامه آتش بس میان دو کشور را تهدید کرده است. در واقع با توجه به این نکته که توافقنامه آتش بس میان کره شمالی و جنوبی هیچگاه منجر به انعقاد یک پیمان صلح نشده، دو کشور به طور عملی همچنان در یک وضعیت جنگی به سر می برند.

دور تازه تنش ها در مرز مشترک دو کره روز پنجشنبه با شلیک گلوله های توپ از سوی کره شمالی آغاز شد و واکنش متقابل همسایه جنوبی را به همراه داشت. تبادل آتش مرزی میان دو کشور، تحرکات و آماده باش نظامی از هر دو سو و نیز مواضع تحریک آمیز مسئولان سیاسی و مقامات نظامی، زمینه وقوع یک جنگ تمام عیار را میان دو کره بیش از هر زمان دیگری فراهم کرده است.

پیونگ یانگ تاکنون چندین بار به هنگام وقوع تنش و درگیری با همسایه جنوبی، نیروهای خود را به حالت آماده باش درآورده است. اینبار نیز در پی تبادل آتش میان دو کشور، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به نیروهای نظامی مستقر در مرز دستور آماده باش جنگی داده است. این تصمیم در پایان نشست کمیسیون نظامی مرکزی کره شمالی که ریاست آن را رهبر این کشور بر عهده دارد اتخاذ شد. در مقابل رئیس جمهور کره جنوبی نیز با دستور تشکیل نشست فوری شورای امنیت ملی کشورش را مهیای مقابله با این بحران کرده است.

تلویزیون کره شمالی از روز پنجشنبه با پخش موسیقی و شعارهای جنگی به هر چه جدی تر شدن تهدیدها دامن می زند. در متنی که توسط یکی از مجریان تلویزیون خوانده شد آمده است: «آنها نباید فراموش کنند که اقدام نظامی کره شمالی به معنی حمله همه جانبه و بدون هرگونه ملاحظه خواهد بود..»

تنش اخیر میان دو کره از زمانی اوج گرفت که پیونگ یانگ ادعا کرد کره جنوبی بلندگوهای تبلیغاتی در مرز میان دو کشور را دوباره به کار انداخته و با پخش تبلیغات سیاسی و ترویج سبک زندگی در کره جنوبی قصد تحریک نظامیان کره شمالی را دارد. گفته می شود گلوله باران مناطق مرزی کره جنوبی توسط نظامیان کره شمالی برای هدف قرار دادن این بلندگوهای تبلیغاتی صورت گرفته است. این درحالی است که کره جنوبی مجروح شدن دو نظامی خود بر اثر انفجار مین هایی که سئول مدعی است از سوی کره شمالی کار گذاشته شده است را دلیل فعال شدن مجدد بلندگوها عنوان کرده است. پیونگ یانگ تا شامگاه شنبه به کره جنوبی فرصت تا این بلندگوها را از مناطق مرزی برچیند.

مانورهای مشترک نظامی میان آمریکا و کره جنوبی از دیگر موضوعاتی است که کره شمالی همواره به آن اعتراض کرده است. پیونگ یانگ خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی این مانورهای سالانه است. رزمایش امسال امسال تا بیست و هشتم اوت ادامه خواهد یافت. در این مانور که برای تمرین مقابله نظامی با حمله احتمالی کره شمالی انجام می گیرد، پنجاه هزار سرباز کره جنوبی و سی هزار تفانگدار دریایی آمریکا مشارکت دارند.

ژنرال ریموند اودیه رو رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اخیرا گفته است: «مثل همیشه با یک کره شمالی بی ثبات، غیر قابل پیش بینی و تحریک کننده مواجهیم که ما را نگران می کند.»

حدس و گمان در باره واقعیت آنچه در درون کره شمالی، مرموزترین کشور حال حاضر دنیا می گذرد، بسیار دشوار است. مردم و مقامات کره جنوبی بارها در معرض تهدیدهای مقامات پیونگ یانگ قرار گرفته و به نوعی به آن عادت کرده اند اما تعیین ضرب الاجل و اعلام آماده باش نظامی از جمله تحریکات کره شمالی طی سالهای اخیر است که باید آنرا جدی گرفت.

وزارت دفاع کره جنوبی ضمن هشدار به پیونگ یانگ در باره هرگونه اقدام شتابزده تاکید کرده که نیروهای مسلح کره جنوبی در بالاترین سطح آمادگی برای تنبیه متجاوز هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محکومیت دو نوجوان در کره شمالی به ۱۲ سال کار با اعمال شاقه به دلیل تماشای ویدیوهای کره جنوبی

رقابت در شبه‌جزیره کره:ده روز پس از کره‌شمالی، ماهواره جاسوسی کره‌جنوبی باکمک ایلان‌ماسک به فضا رسید

تهدید کره جنوبی: استفاده پیونگ یانگ از سلاح هسته‌ای پایان رژیم کیم جونگ اون را رقم خواهد زد