گرامیداشت پایان جنگ جهانی دوم در بریتانیا

گرامیداشت پایان جنگ جهانی دوم در بریتانیا
نگارش از مهران احمدی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برای گرامیداشت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم روز شنبه مراسم مختلفی در بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و ژاپن برگزار شد. در بریتانیا ملکه الیزابت

آگهی

برای گرامیداشت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم روز شنبه مراسم مختلفی در بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و ژاپن برگزار شد.

در بریتانیا ملکه الیزابت دوم همراه با همسرش و دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور در مراسم بزرگداشت «روز پیروزی» شرکت کردند. هفتاد سال پیش در چنین روزی تمام مناقشات مربوط به جنگ جهانی دوم با تسلیم شدن ژاپن پایان یافت.

کهنه سربازان جنگ جهانی دوم و زندانیان این جنگ نیز در این مراسم که در کلیسای سنت مارتین در لندن برگزار می شد، شرکت کردند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت: «فکر کنم که بسیار اهمیت دارد که ما این سالگرد را گرامی بداریم زیرا هزاران نفر در طول این جنگ از جراحاتی هولناک رنج بردند و شکنجه شدند. این اقدامی شایسته است که از آنها تشکر کنیم و رنجی را که آنان برای آزادی ما کشیدند ارج بنهیم.»

مراسم گرامیداشتی نیز در پرل هاربر در ایالت هاوایی در ایالات متحده آمریکا برگزار شد که در آن هیاتی ژاپنی نیز شرکت داشتند.

شهرداران و اعضای شورای شهر دو شهر هونولولو آمریکا و ناگائوکا ژاپن در این مراسم شرکت داشتند. شهر ناگائوکا در هفته آخر جنگ جهانی دوم مورد حمله نیروهای آمریکایی قرار گرفت که دو هزار نفر در جریان آن کشته شدند.

حمله ژاپن به بندر پرل هاربر آمریکا هم در سال ۱۹۴۱ میلادی منجر به ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم شده بود.

در ژاپن نیز مراسمی با حضور آکیهیتو، امپراطور این کشور برگزار شد. امپراطور ژاپن در این مراسم مراتب «افسوس عمیق» خود را ابراز داشت.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز روز جمعه مراتب «اندوه بی نهایت» خود را در مورد جنگ جهانی دوم ابراز داشت.

او تاکید کرد که نسلهای بعدی نباید برای اشتباه گذشتگان عذرخواهی کنند و خود نیز از عذرخواستن پرهیز کرد. با این حال نخست وزیر ژاپن از معبد یاسوکونی که مکان یادبود نیروهای نظامی ژاپن است، بازدید نکرد. این معبد توسط کشورهای مجاور ژاپن به عنوان نماد گذشته نظامی و جنگ طلبانه ژاپن در نظر گرفته می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز عملیات تغییر کاربری خانه زادگاه آدولف هیتلر به پاسگاه پلیس

سه کشته در بمب‌گذاری گردهمایی «شاهدان یَهُوَه» در هند؛ «مظنون» خود را تسلیم پلیس کرد

عروسی‌ای که مجلس عزا و جهنم شد؛ خانواده قربانیان آتش‌سوزی در عراق پاسخگویی می‌خواهند