Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چشم انداز: بحران مهاجرت از دید رسانه های اروپایی

چشم انداز: بحران مهاجرت از دید رسانه های اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبکه «ار. ت. اس» سوئیس مهاجرت غیرقانونی به اروپا و وقایع مربوط به آن همچنان در راس اخبار رسانه ها است. این هفته نوبت به جزیره کاس در یونان بود که

آگهی

شبکه «ار. ت. اس» سوئیس

مهاجرت غیرقانونی به اروپا و وقایع مربوط به آن همچنان در راس اخبار رسانه ها است. این هفته نوبت به جزیره کاس در یونان بود که بیشترین خبرها را به خود اختصاص دهد. در این جزیره توریستی دریای اژه، کنترل اوضاع از دست نیروهای پلیس خارج شده است.

از ده روز پیش انبوهی از مهاجران وارد جزیره شده اند. گاهی اوقات صدها نفر ظرف بیست و چهار ساعت پای به این جزیره می گذارند. اغلب آنها اتباع سوریه، افغانستان و عراق هستند که بدون کمترین امکانات مجبورند شب را زیر آسمان پر ستاره جزیره به صبح برسانند.

یک زن می گوید: «نمی خواهم در یونان بمانم. من سوری هستم. می خواهم به اروپا بروم.»

جزیره کاس ظرفیت میزبانی از این حجم مهاجر را ندارد. بیش از هفت هزار تن از آنها در انتظار دریافت مجوز خروج از کشور و رفتن به شمال اروپا هستند. پس از هفته ها انتظار بسیاری از مهاجران ناراضی ساختمان پلیس را در جزیره کاس به محاصره خود درآوردند. تجمعی اعتراض آمیز که واکنش افراطی و خشونت آمیز نیروهای پلیس را به همراه داشت. یک مامور چاقو در دست پس از انتشار تصاویرش قرار است از کار برکنار شود.

شهردار جزیره از دولت یونان درخواست کمک کرده است. او نگران شورش هایی با تبعات بسیار سنگین تر است. دویست و پنجاه پلیس ضد شورش به تازگی به جمع نیروهای پلیس اضافه شده اند. گروه پزشکان بدون مرز مستقر در کاس نیز موج فزاینده بد رفتاری و استفاده از خشونت توسط نیروهای پلیس را محکوم کرده است.

شبکه «رای» ایتالیا

یونان در طول هفته گذشته برای رسیدگی به امور مهاجران و دادن مجوزهای لازم به آنها برای ترک کشور، نیروهای کمکی به جزیره کاس ارسال کرد.

پس از ناآرامی های روزهای گذشته، مقامات محلی درخواست نیروی کمکی کردند اما تنش هنوز در اینجا بالاست. مهاجران جدید همچنان از راه می رسند. صدها مهاجر که تعداد زیادی زن و کودک در میان آنهاست زیر آفتاب و بدون دسترسی به آب آشامیدنی برای مدتها در صف می ایستند.

این وضعیت می تواند مهاجرانی را که در پی دریافت مجوز عبور از جزیره هستند، عصبانی و خشمگین کند. سوری ها که اکثریت مهاجران را تشکیل می دهند در هنگام ثبت نام در اولویت قرار دارند.

خالد اهل درعا است و موفق به ثبت نام شده است: «من دو روز در استادیوم در صف بودم تا این برگه را دریافت کنم. هر روز صدها نفر صف می کشند و تنها دو کارمند در آنجا وجود دارد.»

مروان که اهل عراق است هنوز مجوز دریافت نکرده است: «پانزده روز است که اینجا هستم. این مرد را نگاه کن. او سالخورده و دارای بیماری قلبی است. چقدر باید انتظار بکشد؟»

جزیره کاس در طول روز به اردوگاهی تبدیل می شود. مهاجران در خیابان ها و سواحل می خوابند. برخی با خود چادر آورده اند. شبها موج جدید مهاجران وارد می شوند. عمدتا با قایق های کوچک پنجاه نفره. مقامات می گویند هر روز دویست تا سیصد مهاجر وارد جزیره می شوند.

تلویزیون اسپانیا

در اسپانیا و در نزدیکی استان تاراگونا شهر توریستی سالو قرار دارد که اخیرا خبر ساز شده است. کشته شدن یک فرد سنگالی تبار در جریان عملیات پلیس بر ضد فروشندگان کالاهای قاچاق، درگیری های گسترده ای را روز سه شنبه در این شهر برانگیخت.

روزی پر از تنش و درگیری در شهر سالو. ماجرا زمانی آغاز شد که پلیس کاتالونیا در جریان عملیاتی برای یافتن فروشندگان کالاهای تقلبی، وارد آپارتمان یکی از مظنونین شد. به گفته منابع پلیس، فرد مظنون که یک سنگالی بود برای فراراز بالکن طبقه سوم به پایین پرید و جان خود را از دست داد. این مسئله واکنش شدید جامعه سنگالی شهر سالو را به همراه داشت.

در پی مرگ فرد مظنون درگیریهای شدیدی میان تظاهرکنندگان خشمگین آفریقایی و پلیس درگرفت که با پرتاب سنگ و بطری های آتشزا، تخریب خودروهای پلیس و بستن خطوط راه آهن با سطل های زباله همراه بود. در جریان این درگیری ها دوازده تن دستگیر شدند و بیست و چهار تن که شانزده نفر از آنان را نیروهای پلیس تشکیل می دادند، زخمی شدند.

به گفته منابع پلیس، فرد قربانی قبل از اینکه با نیروهای پلیس تماس داشته باشد از بالکن به پایین پرتاب و کشته شده است. اما معترضین این مسئله را باور ندارند.

آگهی

شبکه دو تلویزیون فرانسه

در فرانسه از کاله و مهاجرانی که قصد سفر به سوی بریتانیا را دارند بسیار صحبت شده است. این بار تلویزیون فرانسه از زوایه ای دیگر به این موضوع نگاه کرده: تاثیر بحران مهاجران در کاله بر کاهش شمار توریست های بریتانیایی در منطقه.

سال گذشته تمام مکان های اغلب مکان های مراکز توریستی در منطقه کاله پر بود و حتی از ماه ها قبل رزرو شده بود. اما از آغاز فصل تعطیلاتِ امسال، دیگر شور و هیجان همیشگی در این اردوگاه های تفریحی به چشم نمی خورد. تعداد مشتریان بسیار کاهش یافته است.

بیش از نود درصد از مشتریان این مراکز تفریحی را اتباع بریتانیا تشکیل می دادند. اما از چند ماه پیش که رسانه های تصویری و روزنامه های بریتانیا بحران مهاجران در کاله را در صدر خبرهای خود قرار دادند، این مسئله تاثیر به سزایی بر کاهش تعداد گردشگران گذاشت.

فردی که حدود بیست و پنج سال است برای تفریح به کاله می آید، می گوید: «درست است. امسال تعداد بسیار کمی به اینجا آمده اند. بخشی از آن بر عهده رسانه های بریتانیا است که مردم را ترسانده اند.»

آگهی

دیگر مراکز تفریحی منطقه هم با کاهش چشمگیر گردشگران مواجه شده اند. در «گین» یکی دیگر از مناطق گردشگری شمال فرانسه خسارت ناشی از کاهش شمار گردشگران سی هزار یورو برآورد شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان: اتحادیه اروپا دروازه‌ها را به روی کودکان قحطی‌زده و آسیب‌دیده غزه باز کند

آتش‌سوزی‌های یونان؛ تلاش آتش‌نشانان برای نجات صومعه‌ای در نزدیکی آتن

مسابقات یورو ۲۰۲۴؛ اسپانیا مقتدرانه شروع کرد، ایتالیا گام اول را لرزان برداشت