درگیری میان پ.ک.ک و دولت ترکیه در شهرهای این کشور ادامه دارد

درگیری میان پ.ک.ک و دولت ترکیه در شهرهای این کشور ادامه دارد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مراسم تشییع پیکر یکی از سربازان کشته شده توسط افرادی که دولت ترکیه آنها را اعضای پ.ک.ک معرفی می کند، روز سه شنبه با حضور مقامات دولتی و کشوری ترکیه

آگهی

مراسم تشییع پیکر یکی از سربازان کشته شده توسط افرادی که دولت ترکیه آنها را اعضای پ.ک.ک معرفی می کند، روز سه شنبه با حضور مقامات دولتی و کشوری ترکیه در استانبول برگزار شد. این سرباز ترکیه روز دوشنبه و در جریان حملۀ انتحاری به یک ادارۀ پلیس در استانبول کشته شده است.

همزمان با این حمله در استانبول، پنج نفر از نیروهای ارتش ترکیه نیز در درگیری های مشابه دیگری در شهرهای “سیلوپی” و “سیرنک” جان خود را از دست دادند. این در حالیست که رسانه های ترکیه از ربودن شش نفر از کارکنان مرزبانی ترکیه توسط نیروهای پ.ک.ک خبر می دهند.

روز دوشنبه کنسولگری آمریکا در استانبول نیز هدف تیراندازی دو زن قرار گرفت که یکی از آنها پس از زخمی شدن توسط پلیس دستگیر شده است. به گزارش منابع دولتی ترکیه، پلیس در جستجوی تیرانداز دوم به نام حدیث آشیک است که گفته می شود از اعضای جبهۀ انقلابی برای آزادی خلق است. این گروه تندرو با تایید این عملیات، تاکید کرده است « به مبارزۀ خود علیه امپریالیسم و تا خروج نیروهای نظامی آمریکایی از پایگاههای ترکیه» ادامه خواهد داد. دولت ترکیه این گروه را یکی از متحدان حزب کارگران کردستان می داند.

طی روزهای اخیر، درگیری در شهرهای ترکیه بویژه در نقاط مرزی میان نیروهای پ.ک.ک و ارتش ترکیه شدت گرفته است. روز گذشته و در واکنش به حملۀ اعضای حزب کردستان عراق، هلیکوپترهای ارتش ترکیه اقدام به بمباران مواضع این گروه در منطقۀ مرزی سیرنک در جنوب این کشور کردند.

دولت ترکیه بمباران مواضع پ.ک.ک را از دو هفتۀ پیش آغاز کرده است و به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی این حملات تاکنون منجر به کشته شدن دست کم ۴۰۰ نفر از اعضای این گروه شده است.

جمیل بیک، یکی از رهبران پ.ک.ک در گفتگو با رسانه های خبری غربی مدعی شده است که حملات دولت ترکیه علیه مواضع این گروه با هدف تضعیف کردهای عراق و سوریه در برابر داعش صورت می گیرد.

ترکیه تاکنون از مشارکت در ائتلاف سرکوب داعش در منطقه خودداری کرده بود. در پی حملۀ انتحاری به مرکز فرهنگی شهر سوروچ که منجر به کشته شدن ۲۸ نفر شد، این کشور به جنگنده های آمریکایی اجازۀ استفاده از پایگاههای جنوب این کشور را داده است.

این درحالیست که علیرغم تشدید حملات ارتش ترکیه علیه مواضع کردهای پ.ک.ک در جنوب این کشور و ارتفاعات شمالی عراق، تنها سه حملۀ هوایی علیه مواضع داعش در شمال سوریه توسط جنگنده های ترکیه صورت گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله انتحاری در شرق ترکیه ۲ کشته و ۲۴ زخمی بر جای گذاشت

ارتش ترکیه بار دیگر مواضع پ کا کا را بمباران کرد

چالش های آنکارا در مواجهه با کردها در داخل و خارج ترکیه