Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شین بث از بازداشت رهبر یکی از گروههای افراطی یهودی خبر داد

شین بث از بازداشت رهبر یکی از گروههای افراطی یهودی خبر داد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل موسوم به شین بث از دستگیری رهبر یکی از گروههای افراطی یهودی خبر داد. دادگاه روز سه شنبه بازداشت اداری این یهودی

آگهی

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل موسوم به شین بث از دستگیری رهبر یکی از گروههای افراطی یهودی خبر داد. دادگاه روز سه شنبه بازداشت اداری این یهودی افراطی را تمدید کرده است.

به گفتۀ سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، میر اتنیگر در ارتباط با به آتش کشیدن خانۀ یک فلسطینی در شمال کرانۀ باختری که منجر به کشته شدن یک نوزاد یک سال و نیمه شده، بازداشت شده است. وی که میر اتینگر نام دارد، نوۀ میرکاهان، خاخام افراطی یهودی است که «اتحادیۀ دفاع یهود» و همچنین حزب «کاخ» را به منظور حمله به فلسطینی ها و اخراج اعراب از اراضی اشغالی به راه انداخته بود.

دولت اسرائیل قتل این نوزاد فلسطینی را یک اقدام تروریستی عنوان کرده و موشه یعلون، وزیر دفاع اسراییل نیز در پی این اقدام دستور بازداشت اداری یهودیان افراطی مظنون به اقدام تروریستی را بدون نیاز به حکم قضایی و پیش از تفهیم اتهام صادر کرد. بازداشت اداری تاکنون تنها در مورد فلسطینی هایی که توسط پلیس اسراییل دستگیر می شدند، به اجرا گذاشته می شد.

وزیر دفاع اسراییل در همین رابطه می گوید: «برنامۀ ما مبارزه با تروریسم یهودی است و مدارایی در کار نخواهد بود. این یک مبارزه برای تصویری است که از دولت ارائه می دهیم و در این راه کوتاه نخواهیم آمد. کابینۀ دولت اسرائیل تصمیمات مهمی گرفته که از آنجمله می توانم به عملیات برخورد شدید و بازداشت اداری مظنونین اشاره کنم.»

علاوه بر میر اتینگر، دو تن دیگر از رهبران گروههای افراطی یهودی به نام های موردخای میر و اویاتار سالونیم نیز در شمال کرانۀ باختری دستگیر شده اند. طبق قوانین بازداشت اداری، این افراد تا زمان برگزاری دادگاه و صدور حکم در زندان به سر خواهند برد که مدت آن می تواند شش ماه یا بیشتر باشد.

یهودیان افراطی روز جمعه با کوکتل مولوتف به منزل مسکونی خانوادۀ دوابشه در روستایی در نابلس حمله کردند. در نتیجۀ این حمله علی سعد دوابشه، نوازد یک ماه و نیمۀ این خانواده در آتش سوخت و سه عضو دیگر خانوادۀ دوابشه نیز به دلیل جراحات شدید، در بیمارستان بستری شدند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پس از این حادثه، با تروریستی خواندن این اقدام، قول داد با یهودیان افراطی شهرک نشین برخورد کند.

تعدادی از سازمان های فعال برای صلح نیز با محکوم کردن این حملۀ تروریستی، خواهان توقف ادامۀ سیاست های شهرک نشینی دولت اسرائیل شدند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز ضمن محکوم کردن این اقدام، از شکایت علیه اسراییل به شورای حقوق بشر سازمان ملل خبر داد.

دستگیری این افراد که به رهبری یا دست داشتن در حملات افراطی علیه فلسطینی ها در مناطق اشغالی متهم شده اند، نخستین اقدام دولت اسراییل در رابطه با به آتش کشیده شدن این نوازد فلسطینی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد

ادعای «نسل‌کشی» علیه اسرائیل؛ گزارشگر سازمان ملل: با تهدیدهایی روبرو بودم

پلیس و آژانس امنیت داخلی اسرائیل از کشف یک گروه تروریستی مرتبط با حماس در شهر سخنین خبر دادند